čtvrtek 30. srpna 2012

Barvy v tradičním FENG SHUI


Barvy. Asi nejvíce diskutované téma mezi klientem a konzultantem. Snad každý klient, se kterým jsem se kdy setkal, se nejvíce ptal na barevné schéma svého bydlení. Řešil barvy stěn, nábytku, doplňků a kdo ví čeho všeho. Klienti mají dojem, že právě barvy jsou tím, co dělá Feng Shui tím pravým Feng Shui a jsou v tomto omylu často podporováni právě populárními knihami s tématem Feng Shui. Vždy jsou pak zaskočeni mojí odpovědí, že barvy nejsou podstatné a že záleží na jejich vkusu víc než na čemkoliv jiném. Často nechtějí přijmout fakt, že pro proudění čchi není podstatné, zda je pokoj vymalovaný na citrónově žlutou nebo starorůžovou, zda jsou závěsy v barvě lila nebo kávové hnědé.


Barvy mají ve Feng Shui svůj nepopiratelný význam, ale jejich vliv na proudění čchi je zcela nevýrazný. Symbolika barev užívaných ve Feng Shui se odvozuje z teorie Wu-sing, tedy teorie o 5ti prvcích, kde má každý z prvků přiřazenu jednu barvu, která daný typ energie symbolizuje. Význam slova symbolizuje je v tomto kontextu velmi důležitý. Prvek Dřevo spojovaný s východem je symbolizován barvou zelenou. Prvek Oheň spojený s jihem je symbolizován barvou červenou. Prvek Země spojený s centrem je symbolizován barvou žlutou. Prvek Kov spojený se západem je symbolizován barvou bílou a prvek Vody spojený se severem je symbolizován barvou černou a nikoliv modrou, jak se mnozí domnívají. Modrá barva je symbolem energie I tedy Jinové Dřevo, ale o tom třeba v jiném článku. Z uvedeného by tedy mohlo vyplívat, že bychom místnosti na východ měli vymalovat zelnou a místnosti na jih červenou barvou, což bohužel v projektech konzultantů najdeme, ale toto je závěr zcela mylný. Proč? Právě pro symboliku daného spojení barvy a prvku.
Symbolika barev hraje v našem vnímání velkou roli, ale na proudění čchi má pramalý vliv. Pokud tedy vymaluji místnost zeleně, červeně a nebo bíle, čchi se mi zde bude pohybovat více méně stále stejně i přesto, že jsem použil symboliku tří, zcela odlišných typů energií. Pouze my, bude tento prostor vnímat vždy zcela odlišně. A sejde-li se v tom daném prostoru 20 lidí, najdeme zde 25 názorů na to, jaká že to barva je vlastně ta nejlepší. Prostor a tedy i čchi vnímá barvy odlišným způsobem než lidé. Pohyb čchi je dán převážně tvary a vlivem souhry Nebe a Země. Lidé vnímají svět převážně skrze oči, a proto dají hlavně na to, co vidí. Symbolika barev je dána v každé kultuře jinak, a je důležitý kontext, abychom pochopily význam barevných schémat. Pro ukázku nemusíme chodit daleko. Svatební obřady ve staré Číně a tradiční svatební obřady současné Číny jsou v barvě radosti a štěstí, tedy v červené a pohřby se odehrávají v barvě smutku tedy barvě bílé. V tzv. západní kultuře se však svatby konají v barvě bílé jako symbolu čistoty a pohřební smuteční barvou je barva černá.
Barevná symbolika je tedy pro nás důležitá, ale pro čchi a jeho pohyb, pro to zda v tom daném prostoru bude energie proudit nebo stagnovat, není tím důležitým.
Připočteme-li k barevné symbolice ještě módní vlivy pro daná období, získáme dokonalý zmatek ve, které není vůbec jednoduché se vyznat. Pokud bychom se tedy měli v tématu barev ve Feng Shui nějakým způsobem zorientovat je důležité pochopit několik pravidel:

Symbolika barvy je jen symbolika. Tzn., že jestliže mám dřevěnou skříň natřenou na bílo, jedná se stále o prvek Dřevo a ne Kov. Materiál je silnější než symbolika barvy.
Barvu prostoru určuje ten, kdo v něm bydlí nikoliv ten, kdo zpracovává analýzu. Tzn., že pokud vám konzultant Feng Shui tvrdí, že správné Feng Shui a tedy bohatství a zdraví docílíte pouze třeba s barvou žlutou tak vás klame.
Vaše příznivé barevné schéma vám poodhalí tradiční čínský horoskop 4 pilířů. Takže pokud se s ním chcete seznámit, musíte si nechat takovýto horoskop sestavit.

Nebojte se s barvami experimentovat. Ve Feng Shui se barevných kombinací nemusíte bát a pokud sledujete přirozenost a harmonii nemůžete udělat chybu.

Žádné komentáře:

Okomentovat