pondělí 14. května 2012

Kuchyně z pohledu tradičního FENG SHUI č.1


 Kuchyň je z pohledu Feng Shui jedním ze tří pokladů domu spolu se vchodem a ložnicí. Těžko zvolit pořadí důležitosti, protože všechna tyto tři místa jsou důležitá. Kuchyň je důležitá hlavně z toho důvodu, že zde dochází k přípravě jídla a to ovlivňuje čchi, kterou přijímáme v jídle. Ovládá-li kuchyň špatné Feng Shui, jsou tím poznamenaná i jídla, která jíme.

Nejdříve si musíme ujasnit co je pro nás podstatné víc a co míň. U kuchyně totiž rozeznáváme stejně jako u ostatních domácích pokladů Feng Shui dvě základní věci. První z nich je to, jak je kuchyň uspořádána a druhá to, ve které části domu se kuchyně nachází. Obecně můžeme říci, že je důležitější to jak je kuchyň uspořádána než to, kde kuchyň v domě je, ale i zde platí určité výjimky. Tou výjimkou je to, že by kuchyň neměla být v centrální části domu, či bytu. Centrální část nemovitosti, tzv Nebeská studna je místem, kde se shromažďuje čchi a propojuje se zde s vlivy Nebe a Země a proto je potřeba, aby byla v klidu a bez rušivých vlivů, které kuchyně přináší.
Nemovitost, která má kuchyň ve svém středu, lze považovat za neblahou a svým majitelům nebo uživatelům nebude přinášet blahodárnou čchi, ale způsobuje, podobně jako špatně umístěná kuchyň v domě, zhoršení zdravotního stavu či jeho trvalé oslabení, které může vést v mnoha případech i k předčasnému úmrtí. Pamatujte si že kuchyň by měla být vždy v některé okrajové části nemovitosti a nikdy uprostřed.
V neposlední řadě nás v každé kuchyni zajímá nasměrování sporáku, jehož „ohnivá ústa“ musí směřovat správným směrem, jinak nám spálí příznivé čchi a oslabí Feng Shui domu. Oheň totiž, i přes rozsáhlou modernizaci našich kuchyní, je stále hlavním prvkem této místnosti a my musíme mít tuto skutečnost při posuzování a nebo navrhování kuchyní na zřeteli.  Kromě Ohně se dnes stále častěji setkáváme v kuchyni s elementem Vody a Kovu. Dřez s vodou, myčka, mrazák, lednice jsou vše elementy Yinu, které se v tradičních kuchyních našich předků nevyskytovali. I s tímto jevem se musíme umět vypořádat správně a podle pravidel.
Všichni svým způsobem platíme za luxus který nám moderní doba přináší. V kuchyních za pohodlí platí tím, že máme při stavbě jasně definováno kde bude dřez, kde sporák, kde myčka a podobně. Dodatečné úpravy jsou velmi náročné a to nejen po finanční stránce, a tak je potřeba právě u novostaveb, nebo rekonstrukcí provést měření a konzultace jak bude kuchyň uspořádána ještě v době plánování. A právě zde se dělá nejvíce chyb.

Mezi nejčastější chyby v kuchyni patří míchání energií Ohně a Vody ke kterému dochází když se dřez a sporák dostanou do kontaktu. Je přitom jedno, zda se jedná o sporák plynový, elektrický nebo indukci. Zdroj Ohně a Vody při svém kontaktu vytváří energetický smog, mohli bychom říci mlhu, která má neblahý vliv do vztahů v rodině. Dochází k hádkám a sporům z nedorozumění. K odstranění tohoto neblahého vlivu stačí cca 50 cm a větší rozestup mezi jednotlivými elementy v případě že jsou v řadě. Toto neplatí u proti sobě stojících zdrojích, k čemuž dochází pokud se sporák dává do tzv. ostrovů se kterými se setkáváme hlavně ve větších kuchyních rodinných domů.

Jedním z moderních trendů ve velkých kuchyní jsou ostrovy kam se umísťují sporáky a někdy i dřezy. Tohle usazení spotřebičů v kuchyních je sice oblíbené, ale z pohledu Feng Shui není příznivé, protože se sporák dostává do neblahé pozice, kde je atakován proudícím čchi která vytváří nestabilní prostředí. Sporák je potřeba vždy ukotvit k nějaké boční stěně kuchyně, tak aby na něj nesměřoval přímí vliv přicházející čchi.
Tolik málo k uspořádání kuchyně. V dalších článcích se budeme věnovat tomu kde v domě nebo bytě bychom měli kuchyň umístit aby byla sladěna s prouděním čchi a esoterickým mýtům a pověrám které do Feng Shui vneslo hnutí New age díky nepochopení tohoto učení.


V případě vašeho zájmu o prověření nemovitosti z pohledu Feng Shui, o nalezení příznivých a nepříznivých směrů a proudů čchi mne kontaktujte na poradna.fengshui@gmail.com 

Žádné komentáře:

Okomentovat