čtvrtek 28. června 2012

Význam vchodu pro budovu

 V dnešním článku si povíme něco o vchodu či vstupu a jeho  významu pro budovu. Podíváme se spolu do Prahy, na náměstí Republiky, kde skoro proti sobě stojí dva velké obchodní domy. Byl jsme v posledních dnech v této lokalitě častěji, a protože jeden z mých posledních projektů se věnoval vylepšení podmínek v jedné z prodejen zde umístěných, měl jsme možnost o těchto obchodních domech uvažovat v globálu a pozorovat zde proudění čchi.


Náměstí republiky je zajímavé místo na kterém může sledovat chování energie čchi při jeho shromažďování a rozptylování. Náměstí má trojúhelníkovitý tvar, který se v jižní části rozšiřuje a k severu uzavírá. V severní části ústí do ulice Revoluční. Pokud rozumíte chování čchi a víte nebo v lepším případě vidíte jak se pohybuje bude pro vás snadné určit jeho tok. Z mapy to není patrné, ale ulice Revoluční směřuje přímo k Vltavě. Je to k ní přibližně 500m a to je tedy důvodem proč se čchi zde ubírá z náměstí na sever přímo k vodě. Voda shromažďuje, vítr čchi rozptyluje. Tím jak čchi vstupuje do ulice Revoluční se také jeho pohyb zrychluje. Je v této souvislosti zajímavé sledovat pohyb chodců, kteří se po této ulici pohybují. Čchi se na náměstí přirozeně koncentruje a vzniká zde tzv dvorana, což je příznivé pro budovy, které mají do této dvorany vchody. Do náměstí ústí různé ulice, kterými proudí čchi v závislosti na denní době i počasí. Pokud se zaměříme na tok čchi ulicemi a náměstím můžeme sledovat schopnost jednotlivých domů využívat tuto přirozenou energii se kterou se setkáváme na každém kroku. Mnohdy si ji ani neuvědomujeme asi možná tak jako si ryba neuvědomí vodu ve které žije. Na náměstí  ještě najdeme tři výstupy z metra, které zde ale nepůsobí rušivě.

To, co nás v toto chvíli zajímá je vchod nebo vstup do budovy. Pokud se na budovu budeme dívat jako na "živý organizmus" je vchod budovy něco jako její ústa a budova tímto vchodem "dýchá" a tedy přijímá energii čchi. Proto je vchod jeden ze tří pokladů Feng Shui na které se mistr Feng Shui zaměřuje při provádění posouzení budovy. Vchod bývá nejčastěji umístěn v průčelí budovy, ale nemusí tomu tak být vždy. Určitě si vybavíte rodinné domy, kde vchod najdeme z boku nebo také někdy ze zadní části domu. To, kde je vchod umístěný ovlivňuje kvalitu energie čchi, kterou dům do sebe přijímá. Pokud je vchod domu na správné místě je to pro dům velkým požehnáním, protože skrz takový vchod proudí do domu jen příznivá čchi.
Pro vchod existují ve Feng Shui různá pravidla, která nám říkají, který vchod je dobrý a který není. Těmito pravidly se ale teď zabývat nebudeme. My se spolu podíváme na jednu základní podmínku dobrého vchodu a tou je jeho otevřenost a dostupnost pro to aby vůbec mohl čchi nabírat.
Tuto základní potřebu domu, tedy mít otevřený vchod pro dobré nabírání energie čchi splňuje jednoznačně vchod OD Paládium. Není tedy divu, že je neustále v obležení lidí a sám je jedním z nejnavštěvovanějších obchodních domů Prahy. Leží v zákrytu hlavního toku energie a tak není vystaven problematickým vlivům. Oproti tomu o kousek dál na druhé straně náměstí stojí OD Kotva. To, co se stalo se vchodem této budovy můžeme na první pohled označit jako problém. A zdá se že neřešitelný. Tento obchodní dům postupně spěje k zániku. Ten z vás, kdo jej navštívil v poslední době asi stejně jako já prožil ten zvláštní pocit stísněnosti ze vchodu do této budovy. Počet návštěvníků je o proti Paládiu třetinový a není se čemu divit. Vchod do budovy je umístěný pod jakýmsi příklopem což je dělá tmavým a tedy bez možnosti příjmu energie čchi. Vchod je utisknutý tak, že vlastně nemůže skoro dýchat. Před ním se jako hradba tyčí chod do podzemní prodejny Albert který působí jako vozová hradba husitů a volá na nás staré španělské heslo revolucionářů NO PASSARAN ! Není se tedy čemu divit, že do OD Kotva lidé chodí sporadicky a energie vystoupá sotva do 2 patra. Zbylá patra jsou jako po vymření. Moje rada pro majitele kotvy by byla jednoznačná. Přesunout a změnit vchod . Bez této změny se v OD Kotva nebude obchodníkům dařit a cena za nájem nebude nikdy dostatečná. 
  Žádné komentáře:

Okomentovat