čtvrtek 30. srpna 2012

Barvy v tradičním FENG SHUI

Barvy. Asi nejvíce diskutované téma mezi klientem a konzultantem Feng Shui. Mnoho klientů, se kterými jsem se kdy setkal, se ptalo právě na barevné schéma svého bydlení. Řešili barvy stěn, podlah, nábytku, doplňků a kdo ví čeho všeho. Lidé prostě mají dojem, že právě barvy jsou tím, co dělá Feng Shui tím pravým Feng Shui – a jsou v tomto omylu často podporováni právě populárními New Age knihami s tématem Feng Shui.

Vždy jsou pak zaskočeni mojí odpovědí, že barvy nejsou podstatné, a že víc než na čemkoliv jiném záleží na jejich vkusu. Často trvá, než přijmou fakt, že pro proudění čchi a metafyzické působení Hvězd není podstatné, zda je pokoj vymalovaný na citrónově žlutou nebo starorůžovou, zda jsou závěsy v barvě lila nebo kávově hnědé. Barvy sice mají v tradičním Feng Shui svůj význam, ale jejich vliv na to, jaké vlivy v nemovitosti působí, nebo jak teče Qi skrz pokoje, je zcela nevýrazný.

Navíc nesmíme zapomínat, že vnímání barev je vysoce individuální. Nejen mezi lidmi, ale i mezi živočišnými druhy. Tak, jak vnímáme barvy my lidé, tak je třeba psi nebo ptáci vůbec nevidí. V této souvislosti vás nejspíš bude zajímat, že příroda nás o smrtelném nebezpečí informuje žluto-černou barevnou kombinací.


Laici mají snahu barvy a jejich význam užívaný ve Feng Shui odvozovat z teorie Wu-sing, tedy teorie o 5 prvcích, kde má každý z elementů přiřazenu jednu barvu, která daný typ energie symbolizuje. Význam slova symbolizuje je v tomto kontextu velmi důležitý. Prvek Dřevo spojovaný s východem je symbolizován barvou zelenou. Prvek Oheň spojený s jihem je symbolizován barvou červenou. Prvek Země spojený s centrem je symbolizován barvou žlutou. Prvek Kov spojený se západem je symbolizován barvou bílou a prvek Vody spojený se severem je symbolizován barvou černou a nikoliv modrou, jak se mnozí domnívají. Modrá nebo spíš modrozelená či tyrkysová barva je symbolem energie Yi, tedy Jinového Dřeva, ale o tom třeba v jiném článku.

Z uvedeného by tedy mělo vyplývat, že bychom místnosti na východě měli vymalovat zelenou a místnosti na jihu červenou barvou, což bohužel v projektech konzultantů najdeme, ale toto je závěr zcela mylný. Proč? Praxe totiž ukazuje, že lidé daleko lépe fungují v jiném barevném schématu, než je právě systém pěti prvků. Tím správnějším schématem, které je blíž lidskému chápání barev i na podvědomé úrovni, je systém užívaný v indickém prostředí, který známe jako čakry. Na něj totiž lidé reagují vesměs stejně, co se týká významu i podvědomého chápání barev.

Barvy hrají v našem vnímání velkou roli, ale na proudění čchi mají pramalý vliv. Pokud tedy vymaluji místnost zeleně, červeně, nebo bíle, čchi se mi zde bude pohybovat více méně stále stejně, a to i přesto, že jsem použil symboliku tří, zcela odlišných typů energií. Pouze my budeme tento prostor vnímat vždy zcela odlišně. A sejde-li se v tom daném prostoru 20 lidí, najdeme zde 20 názorů na to, jaká že to barva je vlastně ta nejlepší.

Pohyb Qi je dán převážně tvarem prostředí a vlivem souhry Nebe a Země. Lidé však vnímají svět převážně skrze oči, a proto dají hlavně na to, co vidí. Symbolika barev je však dána v každé kultuře jinak, a tento kulturní kontext je důležitý, abychom pochopili význam barevných schémat. Pro ukázku nemusíme chodit daleko. Svatební obřady ve staré Číně a i tradiční svatební obřady současné Číny jsou v barvě radosti a štěstí, tedy v červené, a pohřby se odehrávají v barvě smutku, tedy barvě bílé, která je symbolicky spojena s elementem Kovu, k němuž přináleží také emoce smutku. V tzv. západní kultuře se však svatby konají v barvě bílé jako symbolu čistoty a pohřební smuteční barvou je barva černá.

Barevná symbolika je tedy pro nás důležitá, ale pro čchi a jeho pohyb, pro to, zda v tom daném prostoru bude energie proudit nebo stagnovat, není tím důležitým.

Připočteme-li k barevné symbolice ještě módní vlivy pro daná období, získáme dokonalý zmatek, ve kterém není vůbec jednoduché se vyznat. Pokud bychom se tedy měli v tématu barev ve Feng Shui nějakým způsobem zorientovat, je důležité pochopit několik pravidel:
  • Symbolika barvy je jen symbolika. Tzn., že jestliže mám dřevěnou skříň natřenou na bílo, jedná se stále o prvek Dřevo a ne Kov. Materiál je silnější než symbolika barvy.
  • Barvu prostoru určuje ten, kdo v něm bydlí, nikoliv ten, kdo zpracovává analýzu. Tzn., že pokud vám konzultant Feng Shui tvrdí, že správné Feng Shui, a tedy bohatství a zdraví, docílíte pouze třeba s barvou žlutou, tak vás klame.
  • Vaše příznivé barevné schéma vám poodhalí tradiční čínský horoskop 4 pilířů. Takže pokud se s ním chcete seznámit, musíte si nechat takovýto horoskop sestavit.
Nebojte se s barvami experimentovat. Ve Feng Shui se barevných kombinací nemusíte bát, a pokud sledujete přirozenost a příjemný dojem, nemůžete udělat chybu.

Kam dál: Třeba sem, na článek o tom Proč ve Feng Shui neusilujeme o harmonii

Žádné komentáře:

Okomentovat