neděle 11. listopadu 2012

Jak se stravovat a žít v zimním období

Zima je jedním ze 4 základních ročních období, pro které je charakteristické vlhké a chladné počasí a slaná chuť. Energie tohoto období jsou klesavé. Příroda se stáhla do klidového stavu, stromy stáhli mízu do kořenů, většina zvířat se uložila k zimnímu spánku a, nebo výrazně omezila svou aktivitu. Měli bychom následovat tento přirozený přírodní rytmus, ale místo toho trávíme zimu hektickým shonem před koncem roku nebo v posilovnách. Se zimou jsou spojeny orgány ledvin a močového měchýře, které je potřeba chránit před prochladnutím.

Zima se rodí již na počátku listopadu a ne tak jak jsme zvyklí u nás o zimě mluvit až s příchodem zimní rovnodennosti. Trvá zhruba tři měsíce a její konec připadá na začátek února, kdy se počíná rodit jaro. Je dobré si uvědomit tyto souvislosti a naučit se vnímat přirozené přírodní cykly.
V zimním období je potřeba posilovat převážně Jang těla a to zvláště Jang ledvin a dát si pozor na prochladnutí od nohou nebo beder, protože to má negativní vliv na ledviny a močové cesty. U osob s prázdnotou Jangu je nutné vyvarovat se chladných potravin a nepravidelnosti v životosprávě a přijmu potravy. Na doplnění Jangu jsou v zimě nejlepší dlouhodobé vývary z kostí zvířat, mořských řas s luštěninami a kořenovou zeleninou. Velmi dobré jsou také všelijaké nákypy pečené v troubě, dobře vařené obiloviny s luštěninami, sojové boby hlavně ve formě tofu, tempeh se zázvorem a kořenovou zeleninou. Z pěti chutí se k zimě přiřazuje slaná, a tak můžeme ve stravě dávat přednosti i nasoleným věcem.
U osob s prázdnotou Jinu, je potřeba vyživovat v zimě hlavně esenci ledvin což nejlépe zajistí dlouho vařené luštěniny podobné svým tvarem ledvinám, jako jsou azuki, černé sojové boby, malé černé a a červené fazole, mořské řasy a ryby i sladkovodní. Tradičně se také doporučuje morek z kostí nebo dlouhodobé vývary (12-24hod)z podrcených kostí a zeleniny.
Informace v tomto článku jsou jen obecným doporučením a nelze je brát jako jednoznačný terapeutický návod na dietu. Každý, který to se svým zdravím myslí vážně a chce následovat stravování podle přirozených cyklů, by se měl nejdříve objednat na konzultaci pro určení svého konstitučního typu. Po určení konstitučního typu je možné stanovit vhodné dietetické doporučení. 

Máte-li zájem o konzultaci volejte na 773 286 824 nebo pište na email poradna.fengshui@gmail.com . 

Žádné komentáře:

Okomentovat