neděle 25. listopadu 2012

Legendární císař Fu SiNa 14tý den 10tého lunárního měsíce připadá svátek boha Fu Siho. Jedno ze tří legendárních čínských císařů dávnověku, který je pro život a kulturu staré Číny jednou z nejpodstatnějších postav. Pro jeho přínos lidstvu je ctěn jako mytický hrdina a jako tvůrce osmi trigramů jej ctí také všichni vyznavači Feng Shui a tradiční čínské astrologie.


Fu si byl prvním ze tří mytických císařů staré Číny, který naučil lidi mnoha dovednostem jako například: chovu dobytka, rybaření, vaření, výrobě hudebních nástrojů a zpracování hedvábí, výměnnému obchodu a akupunktuře. Podle tradice žil v letech 2852 až 2737 př. n. l. a bývá zobrazován jako poločlověk s dračím tělem. Jeho jméno znamená Ležící Oběť a jeho původ je zahalen tajemstvím.  Každopádně o něm víme tolik, že si za manželku vzal svou setru Nü-wu (stvořitelku lidstva) snad také pro to, aby lidem ukázali, jak mají žít v manželství. Jejich dcera, princezna Mi, která měla za manžela Boha řeky Lou byla milenkou božského střelce Iho, známého z příběhu o deseti sluncích a víle Čchang-e. Zdá se vám to moc zamotané? No to mne také, ale takhle ten příběh vypráví staré legendy a já na něm nehodlám cokoliv měnit.
Fu Si měl s řekou Luo ještě jinou souvislost. Z jejích rozbouřených vod vystoupila mytická želva, na jejímž krunýři viděl Fu Si podivné znaky, které ho vedli k sestavení osmi trigramů, tedy základních vztahů mezi nebem, zemí a lidmi. Ze vztahů těchto symbolů vychází nejen věštebná Kniha proměn,ale také základní čínská numerologie a celé učení Feng Shui. Pro to je tedy Fu Si patronem věšteckých umění a je hluboce ctěn všemi mistry Feng Shui.
Mystické propojení Fu Si se světem bytostí snad okazuje na prapůvodní šamanské rituály a je možná důvodem proč Číňané odvozují svůj původ od draka. Ostatně i jeho sestra a později manželka Nü Wa, která je pokládána za stvořitelku lidí byla napůl člověk a na půl drak nebo had a jak vidíte na obrázku, bývají oba spolu zobrazováni s propletenými ocasy, což symbolizuje jejich těsné spojení. Fu si drží v rukou úhelník a Nü Wa lano s uzly které představuje metr.

Žádné komentáře:

Okomentovat