čtvrtek 3. října 2013

Devátý lunární měsíc roku 2013

autor: Zhang Lijun
Devátý lunární měsíc roku Vodního Hada (2013) začíná počátkem října (nadcházející Novoluní) roku 2013 a trvá do začátku listopadu 2013. Je to tedy vrchol podzimního období, kterému vládne energie Kovu spojena se západem a ženstvím. Přesto je tento měsíc zasvěcený mužům, protože devítka jako jangové číslo odpovídá mužskému elementu. Mnohoznačná symbolika Číny od pradávna označovala tento měsíc také jako Měsíc chryzantém, protože tato krásná květina opanovala přírodu tohoto ročního období. Ve složitosti jejího květu spatřovali čínští kaligrafové znak pro dlouhověkost. Chryzantéma také označovala zralou ženu na vrcholu svého života, která je plně si vědomou svého ženství. Z květů chryzantém se připravovalo také víno, které se popíjelo na Svátek chryzantém, který připadá na 9 den 9.tého lunárního měsíce. Toto období roku je vrcholem podzimu a přináleží mu tedy symbolicky také vážky a vodní rostliny.

13. 10. 2013 – Svátek dvou devítek nebo také Svátek Chryzantém
Nejdůležitějším svátkem tohoto měsíce je Svátek dvojité devítky, během kterého se proměňuje Jang do Jinu, a dále pokračuje ve své vládě nad rokem. Je to svátkem oslavující také sklizeň a pomalu se končící práce na polích. Tomu dni se připisuje také vystoupení Žlutého císaře na nebesa, a proto se konali tento den výstupy do hory nebo do kopců v okolí a na takovýchto piknicích v přírodě popíjeli muži Chryzantémové víno. Jiná legenda tyto výstupy do kopců a hor připisuje příběhu o zachráněné rodině, která tak díky prozřetelnosti otce a věštbě unikla před povodní. Ať tak nebo tak tyto piknikové výstupy k popíjením byli všemi oblíbené a provozované.  

07. 10. 2013 – narozeniny boha bohatství Cchaj Šena
Bůh bohatství Cchaj Šen je jeden z těch „podstatných“ bohů taoistického panteonu a jeho chrám stával v Pekingu v blízkosti dostihové dráhy. Lidé se mu klaněli 3. den 9. lunárního měsíce.


01.11. 2013 – Narozeniny filozofa Konfucia

Žádné komentáře:

Okomentovat