pondělí 2. prosince 2013

Co je to Feng Shui a jak nám může být prospěšné

Staré, původem čínské učení Feng Shui (vyslovuj feng šuej), je v našem západním světě stále zahaleno určitou rouškou tajemství a opravdové povědomí o tom, co nám toto učení přináší, a jak nám může být prospěšné, nemáme. Pojďme se spolu podívat na kořeny tohoto učení a na to čím a jak nám může být znalost a využití tohoto učené prospěšná.

Učení Feng Shui se překládá jako učení Větru a Vody, ale o pravém významu tohoto jména nemáme mnohdy potuchy. Mnozí ezoterikové a vykladači New age teorií pokládají vítr a vodu za projevy čchi a tak se domnívají, že jsou obsaženy v názvu tohoto učení. Na každém šprochu pravdy trochu a tak je tomu i zde, ale pravý význam najdeme v jednom základním textu učení Feng Shui a to knize o pohřbívání, kde se píše že:
„Vítr čchi rozptýlí a voda jej vstřebá. Naši předci praví, že bychom se měli snažit čchi shromažďovat, aby se nerozprchla do všech stran. Vitální síla čchi by měla proudit, ale zároveň držet pohromadě.“
Odtud tedy název učení Feng Shui, které nás učí pochopit pohyb a klid na zemi. Učení Feng Shui se zabývá čchi a jejím pohybem. Není to tedy žádný životní styl ani to není interiérový design, jak to mnohdy vypadá a jak se nám to mnozí snaží prezentovat. Feng Shui se zabývá prostředím, ve kterém žijeme, a vitální silou označovanou jako čchi, které v tom prostředí proudí nebo stagnuje. Málo kdo z nás je dnes schopen tuto vitální silu vnímat, ale přesto tu je, stejně jako třeba vzduch, jehož existenci si uvědomujeme, jen když silně proudí.
Čchi přináší život, její nedostatek znamená nemoc a mnohdy i smrt a přesto, že bychom mohli mít dojem že čchi proudí všude, není tomu tak. Tam kde je silný vítr, třeba na kopci, se čchi nezdržuje, jinde zase čchi stagnuje a neproudí. Všechny tyto věci nás ovlivňují. Ovlivňují to, jak se cítíme, jak spíme, a v konečném důsledku mají přímí vliv na to, jak se nám daří. Žít tam kde je dobré Feng Shui znamená žít v přirozeně harmonickém prostředí a život v takovém prostředí přináší lepší zdravotní stav a lepší vztahy, což v konečném důsledku přispívá k našemu lepšímu životu. Život v prostředí kde čchi, vitální síla země příznivě proudí a čchi, vitální síla nebe harmonicky přispívá k našemu životu je radostnější a nás stojí daleko méně námahy vyrovnávat se s tlakem okolí.  Určitě si umíme představit, že byt s terasou orientovanou ke slunci bude v nás samých probouzet jiné dojmy a emoce než vlhký byt v suterénu.
Každá pořádná analýza Feng Shui se tedy zabývá třemi základními oblastmi. Zemskou čchi, tedy tím v jakém prostředí, lokalitě žijeme. Co se nachází v blízkosti našeho domu či bytu a jak se v té dané lokalitě čchi země chová. Kde pramení a kam směřuje. Kde se shromažďuje a jaké vlivy ho rozptylují. Nebeskou čchi, tedy tím jak ten který konkrétní dům a byt ovlivňuje náš osud a to jak se nám bude dařit. A nakonec lidskou čchi. Tedy to kým my jsme z pohledu učení Feng Shui a jak my osobně harmonizujeme s danou čchi země a nebe v té dané lokalitě a v tom daném čase.
Učení Feng Shui je vlastně jakým si lékem na naše neduhy. Zdravotní, společenské, osobní i pracovní. Tím, že prostřednictvím proudění vitální síly čchi ovlivňujeme náš život, děláme ho příznivějším, léčíme a napravujeme naše problémy. Je to proces dlouhodobý, ale o to více trvalý. Život v harmonickém prostředí, s harmonickými vztahy nám pomůže lépe naplnit naší životní cestu a žít svůj život šťastněji. 

Tento text vznikl pro realitní server www.realityprozeny.cz kde byl také publikován


Žádné komentáře:

Okomentovat