neděle 12. ledna 2014

Kdy začíná rok Dřevěného Koně ?

Leden je posledním měsícem roku Vodního Hada. Vládne mu Dřevěný Buvol a je dobré si říci pár věcí k tomuto období. Stále se setkávám s neporozuměním toho, jak tradiční čínské astrologie (dále jen TCA) počítá svá období roku a měsíců. Pokusím se Vám teď, v krátkosti, tento systém přiblížit, abyste se v něm lépe orientovali.

Orient, který dnes již pomalu přechází na náš gregoriánský kalendář, používal ve své minulosti převážně kalendář Lunární.  Ten ostatně používá i dnes. Lunární kalendář je odvozen od pohybu Luny po nebeské báni. Je rozdělen na pravidelné úseky oddělené od sebe Novem. Nov, je moment, kdy není měsíc ozářen sluncem, ale plně zastíněn naší zeměkoulí. Jeden lunární měsíc je od Novu do Novu. Úplněk je polovinou takového měsíce a připadá na 15tý den daného lunárního měsíce. Lunární rok je poskládán z 12ti takovýchto lunárních měsíců. Jejich délka je však oproti roku solárnímu zhruba o 10 dní kratší. Po třech letech, tedy dojde k zhruba měsíčnímu rozdílu v tom, jak počítáme a vnímáme solární a lunární rok. Tento rozdíl je v Číně vyřešen vkládáním jednoho celého měsíce zhruba jednou za 3 roky.
Protože však tento systém počítání času je pro zemědělskou společnost nepoužitelný, má stará Čína ještě jeden kalendář. A představme si, kolik zemědělců je pro nakrmení tolika lidí v Číně potřeba. Tím kalendářem je zemědělský kalendář 24 dvojtýdnů, kterému říkáme Shia. Je složen ze 24 úseků po 14ti dnech a jeho chod se řídí pohybem slunce po obloze. Je to tedy solární kalendář.
Začátek lunárního kalendáře se počítá od 2 novoluní po dni zimního slunovratu. Je to pohyblivý svátek, podobný naším Velikonocům. Letos připadá tedy 2 novoluní na 31. ledna 2014 a v tento den tedy započne rok označovaný jako Jia Wu. To překládáme jako Dřevěný Kůň. Označování let pomocí znamení TCA je běžnou a mnoho let ustálenou tradicí a zde vzniká ten základní rozdíl, protože své vlády v systému TCA se Dřevěný Kůň ujme až 4. února 2014. Lunární kalendář je vlastně jakýsi občanský kalendář. Slaví se podle něj náboženské svátky, vybírali se podle něj daně a většina věcí a svátků v běžném životě se slavila podle něj.
Ani u nás, v západní kultuře, se astrologická znamení a měsíce v gregoriánském kalendáři nekryjí. Podobně je tomu i v případě TCA. Pamatujte si tedy, že vláda astronomického znamení daného roku se nekryje s lunárním cyklem, ale s cyklem kalendáře 24 dvojtýdnů a začíná vždy mezi 3-5 únorem daného roku. To podle toho, jak je daný rok přestupný nebo nepřestupný.

Rok Dřevěného Koně tedy započne 31.01.2014, ale vláda Dřevěného Koně v astrologii se projeví až od 04.02.2014

Žádné komentáře:

Okomentovat