pátek 14. března 2014

Život a dílo starého Mistra

Nehodlám tímto článkem aspirovat na odbornou studii o životě a díle Lao-c´ ani se k ní nijak přiblížit. To by bylo asi jako nošení dříví do lesa. Každý z Vás má možnosti najít si vhodné texty v knihách, které vyšli na toto a podobné témata jako třeba texty z Tao te ťing, třeba v překladu paní Krebsové, ze kterého Vám zde cituji jednotlivé kapitoly, nebo třeba encyklopedie "Velké postavy východního myšlení" vydanou nakladatelstvím Prostor, a nebo třeba z nakladatelství Maxima vzešlé velmi vědecké pojednání "Čínská filozofie" z pera Oldřicha Krále. Moje snaha je vedena pouze tím připomenout návštěvníkům mého blogu a vlastně i sám sobě tuto legendami opředenou postavu a jemu připisované dílo o 81 kapitolách.
Kdo byl Starý Mistr, jak zní překlad jména Lao-c´, je pro nás dnes už více méně nerozluštitelná záhada. Na rozdíl od Konfucia, u kterého známe přesná data a lokace narození i smrti si tímto u našeho oblíbence nejsme vůbec jisti. Budeme tedy vycházet z oficiálních zdrojů, které se svým nejistým  postojem také netají.
Narozen tedy v asi v 6.tém století před naším letopočtem za vlády dynastie Východní Čou v období označovaném jako Doba letopisů. Čína byla v té době defakto rozpadlá na malá knížectví a různé nezávislé státy. Byla to doba, po které následovalo období Válčících států, završené sjednocením celé říše pod krátkou vládu dynastie Čchin zhruba 200 let před naším letopočtem. Narodit se měl ve vesnici Ťü-žen (dnes nese jméno Lu-i) ve státě Čchu což odpovídá zhruba dnešní provincii Che-nan. Jeho rodové jméno bylo Li a jeho čestné posmrtné jméno bylo Tan. Lao Tan zastával úřad hlavního archiváře státu Čou, který byl v té době již v úpadku, avšak jeho dřívější slavné dny byli vzorem Konfuciova ideálního státu. Ten se také údajně za Starým Mistrem v tomto archivu zastavil, aby se jej zeptal na na jeho mínění o Řádu věcí.
Co o tomto setkání řekl Mistr Kung svým žákům? "Vím, že pták umí létat, ryba umí plavat, zvěř umí utíkat, že tedy utíkající do tenat lapíš, plovoucí chytíš do sítí, letící do osidel, avšak u draka se nikdy nedopátrám, kterak si osedlá vítr a mraky a k nebi se vznese. Dnes jsem se setkal se Starým Mistrem a nabyl jsem dojmu, že on je takovým drakem!"
Postupem času nabylo jeho rozčarování ze světa ve kterém žil na takové síle, že se rozhodl odejít do ústraní. Vydal se tedy směr západ a na hranicích v jednom horském průsmyku jej poznal místní strážce, který podmínil jeho průchod tím, že zaznamená svoje myšlenky na papír (tedy v té době asi ještě bambusové plátky svázané kůží). Z jakého pohnutí mysli se k tomu Lao-c´uvolil se můžeme jen dohadovat, ale po nějaké době, a já bych řekl během zimy, kdy se nedalo horskými průsmyky cestovat sepsal 81 krátkých kapitol o cca 5000 znacích. No vychází nám to zhruba na jednu kapitolu denně po dobu 3 měsíců. Jestli já nejsem badatel :-) Po té co předal spisek strážci brány (a roztál sníh) nasedl na svého buvola někde uvádějí hlavou nazad odcestoval pryč. Umřel neumřel, těžko říct. Podle mnohých dosáhl nesmrtelnosti a spolu s jinými stejně postiženými cestuje k ostrovům nesmrtelných, ochutnává božské broskve nesmrtelnosti a chodí na čaj o páté ke Královně matce západu.
Podle jiných odjel do Indie, kde našel pod jedním stromem jistého "zoufalce", kterého se ujal. Z tohoto individua se nevyklubal nikdo jiný než Siddhárta Gautama princ indický. Po té co se jej ujal dosáhl Gautama osvícení a stal se Buddhou. Tuhle verzi uvedenou v knize Chua chu ting ( Klasická kniha o civilizování barbarů) však čínští budhisté považovali a považují jednoznačně za pomlouvačnou již v době jejího prvního vydání. No aby ne... Co? :) Každopádně se Starý mistr stal natolik legendární postavou že byl přiřazen do taoistického panteonu a v určitých kruzích taoistů se o něm mluví s takovou úctou, která je prokazována snad jen Nefritovému císaři. Koneckonců podle některých byl text Tao te ťing božsky zjeven mnoho století před tím než žil historický Lao-c´.

Žádné komentáře:

Okomentovat