středa 23. dubna 2014

Omyly a mýty Feng Shui – Co je to vlastně Feng Shui (čti fengšuej)?

Na mých přednáškách a při rozhovoru s lidmi stále narážím na mnoho omylů a mýtů, které panují o učení Feng Shui. Dílem je to knihami na téma Feng shui, které jsou velmi obecné a povrchní a dílem naším povrchním zájmem o svět kolem sebe. Nekriticky přebíráme každou ezoterickou poučku, kterou nám naservíruje autor knihy, který k ní přišel kdo ví kde, a udržujeme tento koloběh polopravd, omylů a mýtů stále na živu. Na druhou stranu se není co divit, protože kvalitní vzdělávání na téma Feng shui u nás neexistuje a to ani přes těch pár škol, které opouštějí lidé s větším zmatkem v hlavě.

Co je tedy vlastně to Feng Shui? Mnozí z lidí si myslí, že jde o nějaký životní styl a proto se můžete setkat s takovými projekty jako je Feng Shui seznamka, stravování podle Feng Shui, oblékání podle Feng Shui a podobné. Někteří si myslí, že Feng shui je nějakým asijským interiérovým designem a chtějí si bydlení zařídit podle stylu čínských restaurací, zenbudhistických zahrad. Věší si na kliky mince a jiné rádoby amulety v domnění, že působí pozitivně na jejích život. V posledních letech se objevili knihy, které se snaží využít módní vlny Feng Shui a nabízejí nám Feng Shui pro Čechy, ale ani jedni nechápou co Feng Shui je a jak funguje v celém jeho komplexním pojetí. A tak nás knihy, které jsou spíše knihy o moderních stavebních trendech, ekologických přístupech k životu a podobně zavádějí daleko od smyslu toho, co Feng Shui opravdu je.
Abychom pochopili co je Feng Shui a jak pracuje, musíme se pokusit o něco jako definici tohoto učení. Pokud bychom se měli něčeho přichytit, je pro nás jednou z jistot to, s čím ve Feng Shui pracujeme a to něco, se jmenuje ČCHI. Co je čchi, kde se bere a jak se chová, umí vysvětlit jen málokterý konzultant a praktik Feng Shui a přitom je to, to nejpodstatnější a nejdůležitější. Je to jako bychom chtěli krotit koně, a přitom jsme nevěděli co kůň je, kde se to nebe a jak se to chová. Tohle přirovnání možná přijde mnohým úsměvné, ale pokud si to uvědomíme do důsledků je to přirovnání víc než výstižné.
Pokud bychom měli tedy definovat učení Feng Shui, nejjednodušší definice by mohla být, ta která říká, že je to učení o tom, jak se chová Čchi v prostoru a čase. Obě části této poučky, tedy prostor a čas musíme vzít v potaz a pracovat s nimi. Proto musí být každý pořádný konzultant, neřku-li mistr Feng Shui dobrým znalcem tradiční čínské astrologie. Bez znalosti pohybu času a jeho proměn nemůžeme praktikovat Feng Shui. Čas, totiž výrazným způsobem ovlivňuje Čchi, i když se nám to nezdá, díky naší velké odtrženosti od rytmu přírody.
Učení Feng Shui je vlastně léčebnou technikou. Pomáhá nám napravit škody, kterých si mnohdy nejsme vědomi a pomáhá nám vnést do našeho vnějšího života řád a harmonii. Tím příznivě působí i na náš vnitřní život a jeho dopady mohou být mocné, mohlo by se zdát i zázračné, ale nikoliv nepřirozené. Někteří si myslí, že díky úpravám svého bytu podle pravidel Feng Shui budou vést plnohodnotný život v bohatství a s vysněným partnerem. Samozřejmě je to omyl a oni brzy poznají, že i přes to všechno, že umístili do rohu partnerství dvě sošky labutí, upravili si ložnici podle rady z knihy a mincemi ověšeli všechny kliky i u sousedů jim partner ne a ne přijít a v práci jim nepřidají víc než tu práci. V čem je tedy zakopaný pes?
Učení Feng Shui je harmonizační technika. Ona pomocí postupů a technik harmonizuje Váš život. Pokud život připodobníte k plavbě lodi po řece, pomůže Vám Feng Shui vést loď přirozeným způsobem tak, aby vaše pádlování vyžadovalo co nejméně síly v daný moment. Aby vaše loď nešíbovla od břehu k břehu. Pokud by Feng Shui mohlo jakkoliv zvýšit a zlepšit vaše bohatství nad míru, která je vám pro tento život dána, bylo by mezi sto nejbohatšími lidmi světa aspoň deset mistrů Feng Shui. Není tam však ani jeden, nicméně mnoho z těch, kteří tam jsou, využívají znalost a technik Feng Shui proto aby dosahovali svého „štěstí a bohatství“ snadnějším způsobem.

Je-li učení Feng shui nápravná technika, co je tou diagnózou, na jejímž základě volíme správné techniky harmonizace a úprav? Správnou diagnózu stanovíme vždy na základě osobního rozhovoru s klientem a řádným prostudováním jeho osobního horoskopu 4 pilířů (Ba Zi) Horoskop BaZi je základ pro stanovení správné diagnózy a volení správné nápravné techniky. Je to jako u doktora. Nejdříve vyšetření a pak léčba. Nezapomínejte na to, až se budete radit s někým o tom jak vám učení Feng shui může prospět a pomoct ve vaší současné situaci.

Žádné komentáře:

Okomentovat