neděle 1. června 2014

Deset otázek Tao sexu - otázka čtvrtá


Žlutý císař se optal Žung Čchenga: „ Když se lidé začnou množit a přijímat fyzickou podobu, co jim umožňuje žít? Když přijmou fyzickou podobu, jaká ztráta způsobí jejich smrt? Ve které epoše poznalo lidstvo, co má rádo a nerado, rozdíl mezi brzkou smrtí a dlouhým životem? Rád bych slyšel důvody, proč se lidské energie rozpíná a stahuje, ochabuje a utužuje se.“

Žung Čcheng odpověděl: „Chceš-li žít dlouhý život, pozorně zkoumej chování nebes a země. Energie nebes se spotřebuje každý měsíc a každý měsíc se znovu doplní. Tak může dlouho existovat. Energie země má každoročně studená a horká období a vzájemně se doplňující sféry. To způsobuje, že země vydrží a nerozpadne se. Musíš zkoumat zákony nebes a země a pak je uskutečnit ve vlastním těle. Existují srozumitelné náznaky, ale ani mudrci jim nerozumí. Jen mistři Učení je mohou poznat.
Podstata nebe a země vzniká tam, kde není žádné znamení, roste tam, kde není žádná forma, a zraje tam, kde není žádné tělo. Ti, kteří to pochopí, žijí dlouho, ti kterým to uniká, umírají mladí.
Proto ti, kdo umně ovládají energii a shromažďují životní sílu, jednají nepozorovaně. Abys naplnil zdroj životní energie, sbíráš a pěstuješ sladkou rosu, pravidelně piješ z čistých pramenů a jedinečných vín, zbavuješ se špatného chování a zlepšuješ své návyky, pak energie zůstane v těle. Sbírat energii znamená přimět ji, aby se dostala až do končetin, takže životní síla poroste. Když bude oživeno horní a dolní tělo, jak se může objevit nastuzení a horečky? Dýchání by mělo být hluboké a prodloužené, aby se čerstvá energie dlouho udržela.
Vyčerpaná energie způsobuje stárnutí, čerstvá energie způsobuje dlouhý život. Proto ti, kdo umějí ovládat svou energii, rozpustí vyčerpanou energii každou noc a shromáždí čerstvou energii každé ráno tak, aby vyčistili tělesné otvory a znovu nabili vnitřní orgány.
Přijímání energie má svá omezení. Na jaře se vyhni znečištěným teplým výparům. V létě se vyhýbej horkému vlhkému vzduchu. Na podzim se vyhni mrazivému oparu. V zimě se vyhýbej přílišnému chladu. Vyhýbej se těmto čtyřem problémům a dýchání zhluboka ti pomůže k dlouhému životu.

Cílem ranního dýchání je přizpůsobit výdechy přirozenosti a vdechy naplnit plíce tak, jako by se shromažďovali v hluboké propasti. Pak se stará energie denně spotřebuje a nová energie se denně obnoví. Pak bude fyzické tělo zářící a sálající, naplněné životní silou a proto schopné žit dlouho.
Cílem dýchání během dne je, aby vdechy a výdechy byli mírné, oči a uši bystré, člověk má mít lehce radostnou náladu, netrpět vnitřním rozkladem a pak tělo nezemře předčasně na nemoc.
Cílem nočního dýchání je dosáhnout hlubokého dýchání, dlouhého a pomalého, které způsobí, že uši neslyší, takže člověk spí klidně. Horní a dolní duše v těle odpočívají, takže člověk může žít dlouho.
Co se týče půlnočního dýchání, neměň pozici při spaní, i když se probudíš. Dýchej zhluboka a pomalu, bez nucení, aby se vnitřní orgány osvěžily a pravidelně se dlouze nadechovaly.
Chceš-li, aby duch dlouho žil, musíš dýchat celým povrchem pokožky. Způsob, jak ovládnout energii, je odvrhnout vyčerpané a přijmout svěží, blaženě se těšit z dobra a plnit jím celé tělo. Tomu se říká shromažďovat životní síly.
Existují normy pro ovládnutí energie. Úkolem je tvořit životní sílu. Když jí máš plno až po okraj, musíš ji vydat, Když jsi ji vypudil, musíš e znova doplnit. Ejakulát se doplňuje, když spíš. Vína a strava rozmanitých chutí jsou užitečné pro usměrňování energie.
Oči a uši se zbystří, pokožka se prozáří, energetické kanály se plní. Roste sexuální síla, která ti umožní vydržet dlouho, a tvá životní cesta bude daleká, a tak budeš dlouho živ.“

SEX, ZDRAVÝ A DLOUHÝ ŽIVOT - THOMAS CLEARY

Žádné komentáře:

Okomentovat