pátek 2. ledna 2015

Kdy vlastně letos začíná rok Dřevěné Ovce?

Tradiční čínská astrologie je stále pro mnohé lidi tajemstvím, které je zahaleno rouškou neznáma a to hlavně pro to že o ní u nás nejsou žádné kvalitní knihy, nebo články. Knihy které u nás vyšly a stále vycházejí jsou velmi nepřesné a povrchní. Naše představy o tradiční čínské astrologii jsou tedy velmi zkreslené. Jeden z největších omylů, který se stále u nás traduje, a vidíme ho snad v každé horoskopické předpovědi, je spojování čínské astrologie a Lunárního kalendáře. Každá takováto předpověď, je od základu nesprávná a autor takového textu je v otázce tradiční čínské astrologie neznalý a jeho závěry nelze brát za věrohodné.

Tradiční čínská astrologie není propojena s Lunárním kalendářem. Co to pro nás znamená? Nejdřív začněme od počátku. Asi každý z Vás ví, že se roky v čínském kalendáři označují jmény 12ti zvířat. Každý z nás tedy má určitou povědomost o tom v jakém roce se narodil. Někdo je Krysa, jiný Buvol nebo Tygr. Už však jen někteří vědí že každé jedno zvíře se v čínském kalendáři objevuje spolu s jedním z pěti regentů, kterými jsou Dřevo, Oheň, Země, Kov a Voda. Záměrně je uvádím s velkými písmeny, protože se nejedná o jména živlů, ale o pojmenování určitých energických proměn. Proto tedy najdeme v horoskopu Krysu Dřevěnou, Ohnivou, Zemskou, Kovovou a také Vodní. Mezi jednotlivými druhy Krys ale nejen Krys, ale jakýchkoliv zvířecích vládců jsou rozdíly. A to občas velmi značné rozdíly. Proto není jedno jaký regent (tedy proměnná) vládne vašemu zvířeti.

Kombinací 12 zvířat a 5ti proměných prvků získáváme 60 znamení tzv. Kola života, které se neustále otáčí. 60 let tvoří tedy jeden cyklus a dnes se už nacházíme v 78 cyklu. Nadcházející rok Dřevěné Ovce či Kozy, jak chcete, protože zde je to jedno, je 32 rokem 78 cyklu. Tento cyklus má svůj rytmus. Má počátek, vrchol i konec. Tak jako každý cyklus. Jeho počátkem však není počátek Lunárního čínského kalendáře. Možná se Vám zdá divné, ale opravdu je tomu tak. Tradiční čínská astrologie není propojena s Lunárním kalendářem. Je propojena, stejně jako naše tzv západní astrologie se Sluncem a jeho cyklem.
Pro mnohé z Vás to bude asi novinka, ale Čína měla a stále má 2 druhy kalendářů. Jeden je občanský. Podle něj se slaví náboženské svátky, Císař podle něj řídil zemi, vybíral podle něj daně, lidé podle něj slaví narozeniny apod. Ale tento Lunární kalendář je nevhodný pro zemědělce a plánování prací na polích. Zamědělci jsou však solí země. Oni museli nakrmit miliony lidí již ve starověku. Proto mají zemědělci svuj vlastní kalendář. Tento kalendář se jmenuje HSIA a je tvořem 24 cca 14ti denními úseky, tedy něčím jako dvojtýdny. Lunární kalendář je oproti solárnímu cca o 13 dní kratší a proto zde dochází k nesouladu celého jednoho měsíce už za 3 roky. Tento nesoulad se v čínském Lunárním kalendáři řeší vkládáním celého jednoho měsíce zhruba jednou za uvedené 3 roky.
Pro tento nesoulad je tradiční čínská astrologie spojena se Sluncem a ne s Lunou. Tradiční čínská astrologie totiž 60 znaků Kola života nepřiřazuje jen rokům, ale také jednotlivým tzv. měsícům (vždy dvoum dvojtýdnům), ale také dnům a dvouhodinám. Tradiční čínská astrologie nese označení astrologie Ba Zi a takto ji po celém světě znají všichni, kteří se čínskou astrologií zajímají, což by se dalo přeložit jako  astrologie 8 znaků nebo také 4 sloupů. Pro každý rok, měsíc, den a hodinu tedy pro 4 sloupy je přiřazeno jedno ze 60ti znamení, které se skládá ze 2 znaků. Jeden znak pro zvíře a jeden pro element. Proto se tradiční čínská astrologie označuje jako astrologie 8 znaků.
Počátkem každého ročního cyklu v tradiční čínské astrologii připadá tedy na den mezi 3 až 5. únorem našeho kalendáře, vždy podle toho, jak je situován přestupný rok. Začátek astrologického cyklu, tedy vychází zhruba na období, kdy se u nás slaví svátky Hromnic.
Pamatujte si tedy:
- letos je prvním astrologickým den roku Yi Wei, tedy roku Dřevěné Ovce, 16tý den 12tého lunárního měsíce roku Dřevěného Koně, tedy 4.únor 2015. 
- Lunární, tedy občanský kalendář, má však první den prvního lunárního měsíce roku Yi WEI až na 19.02. 2015.

Žádné komentáře:

Okomentovat