středa 22. dubna 2015

Devět synů božského Draka

Božský drak má devět synů a každý je jiný. Tak zní poučení která nám zanechali předkové o silách draka. Každý ze synů má nějakou funkci a vliv proto se úžívali jako ochránci v běžném životě. Tímto se pokoušíme připomenout jejich moc a vliv a tobě čtenáři dát aspoň trochu nahlédnout do pod pokličku mystéria čínského drak.

Pi Si je první syn Dračího krále
Vypadá jako želva. A protože želva připomíná balík, je možné ho nalézt jako vyobrazení na košících. Kvůli svému vzhled je znám také jako Dračí želva. Pro svojí sílu a schopnost unést velmi těžké věci je často zobrazován jako podstavec kamenných stél nebo bývá zasazen do základů budov. Je představitelem dlouhověkosti. Věří se, že pokud se jej dotknete na hlavě přinese vám štěstí, pokud na zadku přinese vám tento dotek zdraví. 

Čch´-wen je druhý syn Dračího krále
Vypadá jako ještěr bez ocasu. Miluje pohled do dálky a rád polyká věci. Je to strážce, který brání dům před požárem. Dovede spolknout oheň ale také způsobit dešťové srážky. Jeho zobrazení lze nalézt na střechách domů stejně tak jako na rozích a hřebenech hal. Protože je tím kdo umí ovládat dešťovou vodu a chrání dům před nebezpečím ohně je vzýván jako ochránce rodin, které žijí v zeměpisných polohách zasažených tajfuny, povodněmi, zemětřesením a nebo velkými lesními požáry.

Pchu-lao je třetím synem Dračího krále
Ve srovnání se svými bratry je menší. Žije na plážích a varuje obyvatele přímořských oblastí před útokem žraloka či velryby hlasitým řevem. Hlasitý řev miluje ze všeho nejvíce. Proto je zobrazován na rukojetích zvonků.Jeho zobrazení nejčastěji tedy najdeme na zvonech, bubnech, nebo hudebních nástrojích. Prostě na všem co dělá nějaký hluk. Pu Lao se poprvé objevil v čínské literatuře během dynastie Tchang (618-907). Během dynastie Ming (1368-1644), to bylo jeden z draků na předním místě seznamu fantastických bytostí, které se užívali v oblasti architektury a užitého umění.

Pi-chanovi se někdy říká Xian Zhang a je to čtvrtý syn Dračího krále
Vypadá jako Tygr a věří se v jeho velkou moc v to že pomáhá prosazovat zákon. Ceněn je pro svůj smysl pro spravedlnost a nestrannost. Pro tyto jeho vlastnosti a proto aby naháněl hříšníkům strach se používá při výzdobě soudů a vězení. Monstrum s jedním rohem.

Tao Tie je pátým synem Dračího krále
Bývá zobrazován jako tygr nebo vlk. Jeho obraz se objevuje už na bronzových nádobách z dynastie Shang (16.-11. století př. nl) a Zhou (11. století př.nl-221 př.nl). Někteří se dokonce domnívají, že jeho zobrazení můžeme najít předmětech z doby neolitu např. u starověké kultury Liangzhu (3310-2250 př. nl) z okolí řeky Yangtze. Protože je zobrazován na nádobách má se za to, že je strážcem hojnosti. Ale tohle není jediná jeho vlastnost. Staří šamané věří, že má něco společného i se smrtí a posmrtným životem. Proto jeho zobrazení nacházíme i na obětních plavidlech. Lze předpokládat, že je tedy také strážcem podsvětí.

Pa-sia je to šestý syn Dračího krále
O Pa-sia se říká, že miluje vodu a žije v jezerech a bazénech. Je králem nad vodními démony a zodpovídá za záplavy a jiné vodní katastrofy. Proto jeho vyobrazení můžeme najít na různých molech, mostech, či hrázích. V Zakázaném městě zodpovídá za zavlažovací systém. Lidé věří, že může přinést štěstí tzv. Vodní Hvězdy, která ovlivňuje naše bohatství a štěstí. Proto by se měl umístit v blízkosti vodního zdroje.

Ja-c´ je sedmý syn Dračího Krále
Je ze všech draků nejvíce popudlivý a impulzivní, má sklon k boji a válkám. Miluje ryk vojsk, chrastění mečů. Miluje zvuk kovu a pach krve. To je důvod proč je nacházíme vyobrazeného na starověkých zbraních. Ve starověku se věřilo že jeho nositeli propůjčuje svou sílu, prudkost a odvahu. Byl také považován za symbol vítězství ve válkách. Ve starých příručkách Feng Shui se má za to že zobrazení Ja-c´ proti hlavním dveřím slouží jako ochranný amulet k odstranění negativního vlivu který na Vás míří od vašich nepřátel nebo konkurentů v obchodě.

Suan-ni je osmým synem Dračího krále
Vypadá jako lev, a číňané říkají že je to kříženec lva a draka. Je to strážce vstupu a proto nerad chodí nebo se pohybuje. Miluje oheň a kouř který z něj vychází. Dovede ho vytrvale pozorovat a proto je často zobrazován na vrcholech kadidelnic a na svícnech. Věří se, že je to on, kdo může přinést synům a dcerám moudrost a znalosti a tím jim zajistit lepší život. Buddha ho přijal do svých služeb a proto je vytesán na jeho trůnu.

Tu Jiao - devátý syn Dračího krále
Vypadá jako šnek nebo ústřice a čímž naznačuje držet ústa u sebe a pro svou podobu se věří, že je tichý a málomluvný. Pro svoje vlastnosti se umísťuje na dveře a brány nebo na kliky dveří. Je tím pádem dobrým strážce dveří.

Žádné komentáře:

Okomentovat