pondělí 27. července 2015

TCM pro doma - Pohankový obklad


V tradiční čínské medicíně může najít mnoho odpovědí na to jak zlepšit naše zdraví s použitím běžných potravin, které najdeme v naší kuchyni. Jeden takový recept si dnes představíme. Jedná se o pohankový obklad, který používáme na zmírnění otoků po různých úrazech nebo tam kde nám lymfatický systém vystrčil růžky... 


Pro přípravu  Pohankového obkladu budeme potřebovat pohankovou mouku a vodu. Já jsme tento tradiční recept doplnil ještě o bylinu Arnica montana.Pohanka je jednoletá vytrvalá bylina patřící do čeledi rdesnovitých. Jejím plodem jsou nažky, které rostou v hroznech a lichoklasech. U nás se pěstuje zhruba od 12 století. TCM ji řadí k energii Ohně, což se projevuje jak na její chuti tak třeba na jejím tvaru. To, že ji řadíme k Ohni se projevuje také v tím, že při zevním použití nám pomáhá z těla odbourat otoky. Standardně se pohankový obklad rozdělává do vody, ale já jsme použil nálev květů Arniky Horské i s květy pro posílení účinku, protože tato bylina se užívá nejen k utišení traumat těla i ducha, ale také při zranění, modřinách, podlitinách, krvácení, svalové horečce a po operačních zákrocích. Takže nejdřív si připravíte výluh ze 3-4 květů byliny Arnika Montana do kterého po zchladnutí začnete vmíchávat pohankovou mouku.
Pohanková mouka se vstřebává velmi dobře a ve výluhu můžete ponechat i květové části Arniky. Konzistenci kontrolujeme průběžně.
Těsto má být hutné a nelepivé. Pokud s ním budete pracovat je dobré si před tím navlhčit ruce. Bude se vám s ním lépe pracovat. 
Konečná podoba obkladu. Těsto je hutné, suché a bude dobře držet v místě kam jej nanesete. Já jsem tímto obkladem u novorozence podporoval vstřebávání kefalhematomu vzniklého během porodu. Na postiženém místě nechte obklade cca 2 hodiny, nebo i méně pokud se obklad začne jevit jako řidší. Pro jeho lepší účinek může obklad průběžně ohřát třeba horským sluncem, moxou nebo zahřátým sáčkem se solí. Vždy volíme vhodný způsob podle místa postižení a věku pacienta. V mém případě jsme nic nezahřívali. Otok začal ustupovat po druhé obkladu, kdy jsme v mezičase podpořili vstřebávání i homeopatickou masti Traumeel. 

1 komentář: