sobota 12. září 2015

Jak očistit prostor ve kterém pracujeme a žijeme

Přichází vrchol podzimu se svou rovnodenností a pro nás je to jeden z magických okamžiků, který bychom měli věnovat také očistě prostoru. Začtěte se tedy do toho jaká pravidla pro očistné rituály používám já. 


Proč očišťujeme prostor

Náš životní prostor je kromě naší přítomnosti vyplněný také množstvím jiných věcí. Jsou to různé věci jako třeba nábytek, nebo živly jako je vzduch a voda, nebo různé vůně. Je ale plný také něčeho jiného, něčeho ne tolik hmatatelného, ale o to více hodného naší pozornosti. Už jste určitě zažili atmosféru hustou až k zalknutí, kterou byla celá místnost vyplněná. Nebo ten pocit, kdy je místnost nabita tím zvláštním elektrizujícím jiskřením mezi dvěma lidmi. Mohou být ale mnohem méně příjemné vjemy. Ten z vás kdo navštívil někdy zvířecí jatka, popřípadě místo, kde došlo k lidské tragédii, asi bude vědět, o čem mluvím. Je to svět jemno-hmotných forem. Naše myšlenky, city a emoce mají neskutečnou sílu a nezanikají jen tak lehce. Stejně tak je tomu u jiných forem života.
Během dne máme množství pocitů, kterými reagujeme na svět kolem sebe, máme nějaké city, které vyjadřujeme a myslíme na spousty věcí. Když si představíme tyto formy emocí a myšlenek jako mlhu, která z nás vychází, asi si umíme přestavit, jak moc může být náš životní prostor zamlžený. A ne každá naše myšlenka a emoce je příznivá a ušlechtilá. Po čase se náš prostor dovede tímto úplně zaplnit. A teď si představte, jak tento prostor zaplňují nejen vaše myšlenky, ale i myšlenky rodinných příslušníků, přátel, kteří přijdou na návštěvu a nebo zákazníků, kteří přijdou do vaší provozovny.
Všechnu tuto mlhu máme ve svém dosahu a ona nás také zpětně ovlivňuje. Ty příznivé mlhy příznivě, ty temné mraky hádek, neshod a ublížení však mají obrácený efekt. Proto bychom měli svůj prostor, ve kterém žijeme a pracujeme, pravidelně čistit. Nejlepším časem pro tyto rituály jsou dny kolem počátků a přechodů ročních období. Než se pustíme do pravidelných malých očist, je dobré provést jednu velkou generální očistu, ale jak na to?


Jak tedy na to?

Nejlepším způsobem jak provést tuto velkou generální očistu je pozvat si osobu, která se rituální očistou zabývá, protože například mistr Feng Shui ovládá kromě očistných rituálních technik i znalost výběru vhodného data pro takovouto aktivitu. A to je stejně důležité jako samotná technika očisty. Boty si také necháte opravit u ševce a pračku od instalatéra. Pokud však tuhle možnost nemáte a potřebujete prostor očistit, zde je návod jak na to.
Existují nejrůznější techniky očisty prostoru. Japonští zápasníci Sumo hází před každým zápasem do místa souboje sůl, čímž prostor rituálně očišťují. Naše babičky vykuřovaly chlévy šalvěj také pro její antiseptické účinky. My se podíváme na základní rituál velké očisty interiérového prostoru tak, jak se provádí v tradičním Feng Shui, které s prostorem a časem pracuje nejkomplexněji.

Rituál velké očisty se provádí se třemi prvky očisty. Těmi jsou sůl, dým a zvuk kovu. Postup rituálu je následující:


Před samotným rituálem bychom měli zachovávat určitá pravidla očisty sama sebe. Je vhodné držet 24 hodin před půst, přinejmenším se však vyvarovat živočišné stravy. Je to důležité pro to abychom naše tělo připravily na komunikaci se silami nebe a země. Přecpaní svíčkovou a ihned po té co přiběhneme z práce a jsme ještě myšlenkami úplně jinde, žádné spojení s těmito silami nenavážeme.

Rituál by měl začít rozsypáním soli po prostoru objektu. Existují různé druhy soli. Mořská, himálajská (zemská) běžná kuchyňská. Já sám používám na větší prostory běžnou kuchyňskou sůl, ale na zvláštní případy a menší prostory mořskou hrubozrnou sůl. Sůl rozsypeme v souvislé vrstvě podél místností a tím vlastně ohraničíme prostor očisty. Sůl má zvláštní vlastnosti absorbovat a zároveň chránit. Necháme ji působit aspoň 24 hodin.

Druhou složkou rituálu je očista kouřem z vonných látek. Je to velmi silná část rituálu a proto ji věnujme trochu pozornosti. To, co očišťuje prostor, není vůně, ale samotný kouř, takže zapomeňte na aromalampy a difuzéry, tohle se musí prostě vykouřit. Volba samotného vykuřovadla je věc nelehká a práce s ním potřebuje praxi. Pro začátečníky bude nejlepší pořídit si vykuřovací směsi bylin svázané a připravené pro tyto účely, nebo kvalitní vonné tyčinky, které jsou vykuřovací směsí s jednoduchou aplikací. Tyto způsoby vykuřování mají omezené schopnosti, protože směsi použité u vonných tyčinek nejsou tolik kvalitní a jedno-druhové svazky bylin mají sice silnou, ale omezenou účinnost. Pokud tedy přistoupíme k samotnému vykuřování , je potřeba nejdříve uzavřít okna a dveře. Dýmem z vykuřovací látky naplníme prostor, který vykuřujeme. Během samotného vykuřování projdeme s vykuřovadlem všechny rohy všech místností a také dýmem speciálně očistíme všechny zárubně. Po skončení vše pořádně vyvětráme.

Během větrání provedeme poslední část očistného rituálu, kterou je očista zvukem. K tomu se nejlépe hodí zvuk a vibrace kovu. Zvuk a vibrace, kterou vydává samotný kov, nikdy nenahradí zvuk z reproduktoru, takže pro účely velké očisty je potřeba pořídit si kovový zvon, tibetskou mísu, popřípadě jinou kovovou věc, prostřednictvím které budete vydávat zvuk a šířit vibraci. Projděte celý prostor a rytmicky vydávejte pravidelné zvuky, které budou uklidňovat neklidnou zemskou energii v prostoru.

Na závěr rituálu odstraňte a zlikvidujte všechnu sůl. Nejlepší je jí zamést, rozpustit ve vodě a vodu vrátit do přírody, popřípadě se ji zbavit přes kanalizaci.

Další doporučení pro rituální očistu jsou následující:

Myslete po celou dobu očisty na to, co provádíte a neodbíhejte myšlenkami zbytečně někam jinam.

Pomáhejte si vizualizací toho, co děláte. Představujte si očistný proces, který děláte a jaké má důsledky. Posaďte se třeba během očisty dýmem do srdce nemovitosti a sledujte jak dým plní místnosti.

Pokud budete mít potřebu si u toho, co děláte, zpívat či jinak projevovat své emoce, je to možné.
Pokud máte doma koberce, které jste před očistou nedali pryč, je potřeba sůl pořádně vyluxovat
Zvláštní péči byste měli věnovat při vykuřování místům, kde se zdržujete a kde se odehrávají emocionální projevy, jako jsou například pracovní stůl, jídelna, postel, nebo také místo kde jednáte s klienty, masážní lůžko, kadeřnické křeslo a podobně.


To že myšlenkové formy mají sílu je poznat také z toho, že se ukládají do věcí, jako příklad vám uvedu příběh jedné ženy, která si po rozchodu s partnerem a odstěhování se od něj pořídila jako první kus nábytku krásnou postel. Po celkem třech letech od rozchodu si mne pozvala na konzultaci s tím, že se jí nespí dobře a stále se jí zdají sny o bývalém partnerovi, přesto, že ho nechce zpět, a má tedy problém navázat nový kvalitní vztah. Během konzultace vyšlo najevo, že v té své krásné posteli probrečela mnoho hodin od počátku rozchodu v období, kdy se s tou vzniklou situací vyrovnávala. Pomohlo a vlastně jen stačilo vyměnit postel za jinou a očistit prostor. Proto si buďte dobře vědomi toho, co děláte, a s čím přicházíte do styku, protože okolí má na vás silný vliv, ať již chceme nebo nechceme. 

Žádné komentáře:

Okomentovat