úterý 23. srpna 2016

Dva základní aspekty Feng Šuej na zahradě

O Feng Šuej pro zahrady u nás vyšlo několik knih, které však smysl a význam Feng Shui v zahradní tvorbě vlastně vůbec nezohledňují a k zahradě přistupují aniž by pojmenovali základní pravidla a přístup k práci s tímto prostorem. V tomto článku Vám chci ukázat dva základní aspekty zahradního Feng Šuej. Takže pojďme na to.

Smysl a význam Feng Šuej na zahradě je primárně dán vztahem Yinu a Yangu tedy v tomto případě vztahem vnitřní X vnější, v tom smyslu, že všechny krajinné úpravy, které provádíme v okolí domu, bychom měli dělat s ohledem na dům a jeho obyvatele. S ohledem na charakter domu a jeho tzv. Feng - Šuej. Je tomu pro to proto, že za prvé vnější formy krajiny ovlivňují tok čchi v bezprostředním okolí domu a za druhé otevírají a probouzejí vnitřní procesy. Tím je myšleno, že proměňují a ovlivňují chování a působení tzv. Hvězdy, které posuzujeme nejčastěji technikou Xuang Kong Letící Hvězdy.
Je důležité si uvědomit rozdíl mezi Feng Šuej a tzv designem zahrady, který může nejčastěji vytvořit třeba zahradní architekt. Samo sebou jde o to, aby se nám zahrada líbila. Aby s námi v jistém slova smyslu souzněla a to jak do typu, tak také co se týče užitnosti. Jestliže jsme milovníkem středomořského života a rád bych ve své zahradě zachytil kousek z této atmosféry a nějaký rádoby by odborník na Feng Šuej, mi bude tvrdit, že správná Feng Šuej zahrady má bonsaje, jezírka s Koi kapry, obloukový mostek a lavičku ve stínu bambusů, těžko s ním najdu společnou řeč. A i kdyby mi tento člověk udělal dobrou zahradu (což bude s tímto přístupem nepravděpodobné) nebudu se zde cítit dobře. Feng Šuej prostě není o designu a vzhledu. Design (vzhled) je jen jedním z aspektů Feng Šuej. Tedy Feng Šuej mohu uplatnit na vesměs jakýkoliv druh a typ zahrady, protože Feng Šuej je o jiném druhu práce s prostorem a časem. Tedy principy a zásady tradičního Feng Šuej mohu uplatnit na běžné užitkové zahradě u RD s trávníkem a Thujemi, stejně jako na designové zahradě moderního bytového domu, na permakultůrní zahradě nebo třeba na Krakonošově zahrádce, kdyby Krakonoš chtěl.
Ten základní aspekt, se kterými musíme při Feng Šuej zahrady pracovat, je tok čchi v lokalitě. Tedy musíme porozumět tomu, odkud a kam „teče“ čchi, kde se kumuluje, kde se naopak ztrácí, třeba díky působení větru. Musíme si ujasnit, jak v tom celém toku Čchi funguje dům, pro který děláme zahradní návrh, protože by se mohlo stát, že bychom zahradními úpravami změnit tok čchi v bezprostřední blízkosti domu a tím změnili jeho možnost nasávat, nabírat životadárnou čchi. Pro toto je potřeba posuzovat široké okolí domu a to, až do několika kilometrů.

Dalším aspektem, se kterým musíme pracovat při zahradním Feng Šuej je kvalitní analýza domu. Dělat úpravy na zahradě bez souvislosti s vnitřním Feng Šuej znamená nerespektovat potřeby domu a jeho obyvatel. Proč je tomu tak? Protože vnější formy ovlivňují vnitřní procesy. Tedy pokud je pro potřeby dobrého vnitřního uspořádání mít v čelní straně domu jezírko (vodní prvek) bylo by nesmyslné zde dělat skalku. Pokud je potřeba mít v severozápadním směru umístěný prvek hory, nebudu zde umísťovat vysoké štíhlé stromy, které, jako představitel elementu Dřevo, ovládají a omezují element Země. Je dobré si uvědomit, jak moc je vnitřní prostor ovlivněn vnějšími formami. Nevhodnými úpravami, myšleno Feng Šuej úpravami, můžeme štěstí obyvatel domu poškodit, podobně, jako když nešikovný auto-mechanik neopraví vaše auto a v důsledku jeho chyby havarujete. Akorát že u Feng Shui nevidíte příčinnou souvislost. To, že jste přišli o práci, měli úraz, nebo že se vaše dítě nedostalo na vysněnou školu můžeme přičítat třeba reorganizaci, nepozornosti a nebo prostě nedostatku štěstí. No, ale hlavně že máme v oblasti bohatství bůžka štěstí z tržnice a na klice tři mince pro štěstí… To je ten paradox dnešní doby. Důležité je si tedy uvědomit, že nelze oddělit zahradu od domu a dělat nějaké samostatné Feng Shui pro zahradu, tak jak je to mnohdy prezentováno. Dům a zahrada je potřeba vnímat jako jeden celek a je jen plus pokud jsme vlastníky pozemku kolem domu, na kterém můžeme provádět úpravy, které mohou podpořit Feng Šuej domu.

Zajímá Vás víc? Sledujte tedy další články, semináře a nebo pojďte ke mne studovat. Dozvíte se víc než jinde... 

Žádné komentáře:

Okomentovat