středa 23. listopadu 2016

Rostliny v tradičním Feng Šuej

Rostliny ve Feng Shui zaujímají důležité místo. Sami o sobě představují element Dřevo. Ve venkovním prostředí jsou rostliny důležitým faktorem, který slouží k regulaci toku životadárné čchi. Velké množství rostlin způsobuje stagnaci a tím probouzí kvality Yin. Představit si to můžete také třeba na tom, jak působí zarostlý, neudržovaný vchod do domu. To je také důvod, proč se v lese cítíme klidně, uvolněně.
V bytě rostliny působí obdobným způsobem. Z pohledu Feng Shui není prospěšné, aby byl interiér domu přeplněn květinami. Květiny by měli být dekorací, která nás má potěšit a inspirovat. Tedy je příznivější, aby byli v interiéru solitérní rostliny, kterým je dodaná odpovídající péče a ony tak mohou svou funkci plnit.

Zapomeňte na pověry kolem rostlin. Neexistují doporučené květiny z pohledu Feng Shui. Něco jako květiny přinášející peníze, zdraví nebo dobré vztahy, jako je např. tzv Lucky bambus (který ani není bambusem), nebo Tlustice nefungují. Je to mýtus a Newage pověra, kterou používají převážně ti, co tradičnímu Feng shui nerozumí. Naše konkrétní květomluva je navíc odlišná od té čínské, a květiny, které my tradičně považujeme za příznivé, v Číně mnohdy ani neznají. 

Rostliny představují primárně element Dřeva. Dřevo se také projevuje ve východním směru, dětství člověka, ranním rozbřesku, kreativitě, dynamice a v mnoho dalších věcech a stavech jako jsou třeba játra, šlachy, vítr, zelené barva, kyselá chuť a další a další. Ve vašem životě ale může element Dřeva představovat různé oblasti vaší osobnosti. Může třeba představovat aspekt bohatství, vaši schopnost a postoj ke vzdělání. Může být představitelem vašeho partnera nebo vaší tvorby. Kterou oblast u vás Dřevo představuje, poznáte ze svého BaZi horoskopu. Podle kvality daného elementu v našem horoskopu, se může ten který faktor, zdůrazněný v prostoru, promítnout více do našeho života. Příznivě ale i také nepříznivě. Více o tomto najdete v mém článku o Ondřeji Bankovi a jeho vztahu ke Dřevu. 

Při výběru květin do interiéru by měl podle pravidel Feng Shui hrát hlavní roli náš dobrý dojem z té které rostliny. Zapomeňte na to, že kaktus vysílá negativní čchi. Pokud se vám líbí, pořiďte si ho. Budete se na ni dívat, a proto byste se měli obklopit tím, co máme rádi. Dalším měřítkem by měla být přiměřenost. Jak ve velikosti, tak v množství. Typ na konkrétní umístění pak získáte z kvalitní analýzy prostoru a vašeho Bazi horoskopu.

2 komentáře: