pátek 10. března 2017

3 mýty o Feng šuej na zahradě.

Jaro už je v plném proudu. Za nedlouho se nám přihlásí jarní rovnodennost a s tím se blíží i čas venkovních prací. Sníh už slezl ze záhonů a příroda už pomalu vystrkuje růžky. Je čas příprav a plánů na nadcházející zahradnickou sezónu. Mnozí z Vás možná mají nějaké ten prostor kolem svojí nemovitosti. Možná je to střešní terasa vhodná na osázení, možná je to 2000m2 latifundií. A třeba i Vás zlákala myšlenka upravit si tento prostor v souladu s učením Feng Šuej. Poj´dme se podívat na nejčastější mýty o tzv zahradním Feng Šuej, se kterými se setkávám ve své praxi a kterým se obloukem vyhněte. 


Mýtus 1: Na zahradě platí stejná pravidla jako v interiéru


Mnozí lidé se pod tíhou knih, které u nás vyšli a bohužel i díky mnoha lektorům, kteří tyto knihy pouze opakují, domnívají, že na prostor svojí zahrady mohou uplatnit stejné zásady a pravidla jako u sebe v interiéru. Toto je ale omyl, který vyrůstá z nepochopení základní myšlenky Feng Šuej.
Zahrada a vůbec okolí domu je v úzkém vztahu k domu jako takovému. Nelze na ni pohlížet odděleně, a nelze s ní tedy ani odděleně pracovat. Neexistuje něco jako zahradní Feng Šuej. Je potřeba si uvědomit, že vnější okolí domu, ovlivňuje a spouští vnitřní procesy. Probouzí jednotlivé Hvězdy a vlivy, které pak ovlivňují obyvatele domu, nebo bytu. Vše co se děje v okolí vašeho domu, má nějaký vztah k prostředí v nemovitosti a nelze to oddělit. Dům nasává životadárný dech ze svého okolí. Jaká je jeho kvalita, taková bude i uvnitř. Pokud pijete zkaženou vodu, nebo dýcháte špatný vzduch, nezmění se ve vašem těle na dobrý. Stejně je tomu i zde a žádná mince na klice, nebo křišťálová koule v okně to nezmění.
Zahradu je tedy potřeba uchopit s ohledem na dům a jeho Feng Šuej. Bez znalosti domovního Feng Šuej nejde zahradu správně uchopit, protože musíme vědět, jak vnější svět ovlivňuje ten vnitřní. Navíc pro vnější přírodní svět platí odlišná pravidla. Interiér a exteriér se poměřují jiným způsobem. Stejně jako domy živých a mrtvých (hroby).

Mýtus 2: Rovné cesty jsou špatné, je potřeba mít oblé, klikaté cesty.

Z pohledu Feng Shui nevhodný vchod 

Tento mýtus zakořenil mezi veřejností snad nejvíce. Je to jakási mantra příznivců Feng Šuej, která není tak úplně špatná, ale dopady a důsledky uplatňování tohoto obecného pravidla jsou mnohdy nesmyslné. Předně je potřeba porozumět tomu co je to čchi a jak se pohybuje v prostoru. Mít správnou představu o životadárné čchi je první podmínkou pro pochopení toho jak se chová. Jedno staré doporučení zní, jděte do přírody a pozorujte, jak se chová řeka. Pak pochopíte, jak se chová čchi. Představy lidí o čchi jsou vesměs zkreslené a mylné, ale to je tak u všeho, co není lidskému oku jen tak viditelné. Čchi se svým způsobem valí krajinou jako ranní mlhy, není to žádný, jako had plazící se proud. Čchi se rodí v horách a teče krajinou k řekám, které ji nesou krajinou, jako tepny a žíly krev v našem těle. Je tedy jasné, že pravidlo o rovných cestách se musí správně uchopit a porozumět mu. Čhci se pohybuje krajinou podle jejího reliéfu, klesá do údolí, obtéká kopce, domy a jiné překážky. Je tedy zcela naivní si myslet, že se pohybuje po cestách, které ji vytyčíme my třeba nějakými chodníčky, nebo šlapáky v trávě. Pokud máte mezi brankou na pozemku a vstupem do domu 3 nebo 5 metrů a vy zde vytvoříte klikatící se cestu, po které pak musíte krkolomně chodit, bude spíš pro smích sousedům a svůj vchod z pohledu Feng Shui spíš znehodnotíte, než ho vylepšíte nebo ochráníte. Dlouhé a rovné cesty nejsou prospěšné. Změnit je však musíte ve 3D prostoru, nikoliv jen půdorysně. Pro lepší vjem si představte, jak by, prostorem nad kterým se zamýšlíte, tekla třeba voda do 50cm výšky, tedy zhruba pokud byste měli vodu po kolena. Ano až tak… Protože čchi je mocnější a sahá do vyšších výšek. 

Mýtus 3: Suché koryto je jako řeka a láká čchi.

Suché koryto není vodní prvek

Mýtu s prospěšnosti suchého koryta, které v zahradě symbolizuje vodní prvek je, také oblíbeným u laických nadšenců pro učení Feng Šueje. Bohužel je tomu ale úplně naopak. Feng Šuej pracuje s reálnými živly a energiemi. Využívá sice symboliku, ale zcela jiným způsobem, než je tento o suchém korytu. Pokud bychom šli do důsledků i u této symboliky nakonec bychom asi museli říct, že suché koryto je symbolem krajiny, kde se ztratila voda a kde tedy chybí život a tím pádem i čchi. Tyhle NewAge pohledy na život kolem nás jsou mnohdy zkresleny jejich předkladateli.

Nezapomínejte, že tradiční Feng Šuej je praktické a reálné učení o prostoru a čase a tak tedy platí, že je-li to možné fyzikálně, je to možné i ve Feng Šuej. Feng Šuej se řídí fyzikálními zákony a nepřekračuje jejich rámec, a ač mnohdy možná vypadají některé poučky vytržené z kontextu jako nesmyslné, je potřeba se ptát, jak to funguje a proč tomu tak je. Feng Šuej je dnes zapleveleno mnoha mýty a nesmysly. Dokonce někteří lektoři začali razit termíny Intuitivní, nebo také Západní Feng Šuej, aby zakryli své neznalosti a nedostatky. Nenechte se ale tímto oklamat. Tradiční Feng Šuej není určeno jen pro Čínu nebo Asii obecně. Funguje stejně v Pekingu, NewYorku jako Praze nebo Aši. Stejně jako tradiční čínská medicína nebo ayurvéda. Jen je potřeba pochopit podstatu a základy. Přeji vám všem krásné jaro a na zahradě hodně potěšení.

Líbil se Vám článek? Tak zkuste třeba tento další o tom, jaké úskalí je nepravidelný půdorys. (ZDE)

2 komentáře: