úterý 3. dubna 2018

L.Sang - Fakta a mýty Feng Shui no.1

Kdekoliv bydlí Číňané, ať už je to Čína, Hongkong, Tchaj-wan, Singapur, Malajsie, atd., ale i v Evropě a Americe, tam také najdeme podvodníky, kteří zneužívají FengShui jako nástroj k snadnému vydělávání peněz, podváděním lidí. Z toho důvodu také míchají do učení FengShui a čtení osudu ( BaZi - 4 pilíře osudu) různé náboženské nebo rádoby duchovní techniky NewAge. Zmatek, který tím vytvořili, je velký a neprávem dopadá i na praktiky tradičního FengShui. Každý zájemce o FengShui by měl vědět, že ten, kdo praktikuje tradiční FengShui, není automaticky následovníkem Buddhova učení nebo jiných esoterických směrů.
Existuje opravdu málo lidí, kteří znají čínskou metafyziku, a ještě málo lidí je s těmito zásadami obeznámeno do hloubky. Znalec těchto učení je tak vzácný jako fénixovo péro nebo roh jednorožce. Podvodníci s FengShui mohou mít mnohdy líbivý marketing, na který nalákají širokou veřejnost. Jedno čínské přísloví říká, že je to jako promíchat perly s rybíma očima. Rybí oči vypadají totiž velmi podobně jako perly, ale jsou defacto bezcenné.
Je to podobné jako s lékaři. I oni byli kdysi respektovaným povoláním, ale dnes čím dál tím častěji slyšíme, že to mnozí dělají jen pro peníze a že podvádějí své pacienty. Samozřejmě nemůžeme házet všechny lékaře do jednoho pytle pro pár špatných, kteří svou práci neodvádějí dobře.
Učení FengShui je v čínské kultuře jedinečné a přestože jeho základ bychom mohli označit jako vědecký, díky mnoha komplexnosti a podvodníků, kteří jej spojují s různými New Age pověrami, je pro moderní vědu neuchopitelné. V samotné Číně od pozdní dynastie Qing (skončila v roce 1911) mnoho čínských učenců opovrhovalo "Kan Yu" (staré jméno pro feng-shui), protože už v té době bylo i v samotné Číně mnoho podvodníků využívajících FengShui k vlastnímu obohacení.
Přesto dnes FengShui na západě vzkvétá. A i když není úplně uchopitelné pro současnou vědu, získává si stále více příznivců. FengShui závisí na interakci mezi prostředím, směrem, časem, prostorem a lidmi. Mezi těmito vzájemně propojenými faktory se vznáší lidské štěstí a neštěstí. Moderní věda nemůže měřit takovou složitou interakci.
Pět umění čínské metafyziky zahrnuje tradiční čínskou medicínu, věštění, astrologii, hodnocení podle vzhledu a hory. Věštění je především studium YiJingu. Hodnocení podle vzhledu je něco jako čtení z dlaně a tvarů obličeje. Hora pak zahrnuje tradiční FengShui. Mezi pěti uměními čínské metafyziky je tradiční čínská medicína nejčastěji používána v moderním světě. Podobně jako v případě FengShui je i čínská medicína založena na pěti prvcích, které se v cyklech generují a ovládají. Západní svět již přijal tradiční čínskou medicínu, protože ji lidé měli možnost studovat a poznávat. Věřím, že jednoho dne bude tajemné kouzlo, které obklopuje FengShui, také rozbito a stane se součástí běžného života.
V roce 1991 jsem byl hostujícím profesorem na univerzitě v jižní Kalifornii, kde jsem učil šestitýdenní třídu FengShui. Po dokončení univerzity byly vydány certifikáty pro studenty. Kurz byl v angličtině. Od té doby jsem učil na různých univerzitách a založil AFSI v Monterey Park. Těchto tříd se zúčastnilo tisíce studentů z celé Evropy a Ameriky. Ti, kteří se zúčastnili, se naučili praktikovat FengShui a porozumět rovnováze jin a jang. Využít pět elementů - kovu, dřeva, vody, ohně a země - zachytit nebo snížit silnou a slabou qi. Dále se naučili, jak používat qi, jak používat nové znalosti pro hledání dobrého prostředí a jak analyzovat dobré a špatné vlivy.
Tradiční FengShui má dvě části: qi a životní prostředí. Chcete-li se naučit rozumět "qi", je třeba studovat čtyři směry (sever, východ, jih, západ), čtyři země (jihovýchod, jihozápad, severovýchod, severozápad) a střed. Naučit se vztahy pěti prvků a porozumět starým čínským diagramům: He Tu a LuoSho. Zkoumat qi, studovat výpočet qi a pohyb času. Životní prostředí je studium terénu: formy hor, potoků a řek. Jedná se také o uspořádání města, včetně směřování ulic, silnic a tvarů budov. Jedná se také o interiér domu, příčky, umístění dveří, osvětlení a barvy apod. Studie FengShui však nezahrnuje duchy ani pověry. Během svých tříd o těchto věcech nemluvím, a navíc nejsem praktikující žádných okultních ani jiných čarodějnických řemesel.

Další kapitola z knihy (ZDE)


Feng Shui Fact and myths
by Larry Sang
Vydáno v roce 2004
Americký Institut Feng Shui
Monterey Park, California
Překlad: J.Vydržel (Akademie Černé Želvy)

Žádné komentáře:

Okomentovat