sobota 5. května 2018

Květen 2018 je měsícem Ohnivého Hada

Stejně tak jako náš, evropský kalendář má i ten čínský kalendář 12 měsíců. Jen u čínského kalendáře se setkáváme se solárními i lunárními měsíci. Lunární měsíce se označují číslicí a někdy také přívlastkem. Třeba jako nadcházejíc 4 lunární měsíc, bývá označován jako „měsíc Pivoněk“. Lunární měsíc začíná novem a vrcholí při úplňku. To co nás v astrologii ale zajímá víc, je měsíc solární. Nadcházející období 4. solárního měsíce se označuje jako měsíc Ohnivého Hada (Ding Si). Co vše nám přináší se vám pokusím popsat na následujících řádcích. 


Obecné informace

V sobotu 5.5. 2018 v 14,25 vstoupí slunce do 7 domu kalendáře 24 Xia, který se jmenuje Li Xia, což překládáme jako „počátek léta“. Tím okamžikem se narodí, podle čínského počítání, astrologické léto, které vyvrcholí Letním slunovratem a bude trvat po tři měsíce, až do posledního dne měsíce Kozy (Wei), který letos připadá na 6.8.2018. Léto je v čínské metafyzice spojeno s elementem Oheň a tento první měsíc Ohnivého Hada (DingSi), je tedy dublovaným Ohněm, což se děje jednou za 5 let. 
Tento měsíc má přiřazený trigram Kun (Země) se kterým je spojena Hvězda 2-černá. A hexagramem tohoto měsíce je Feng Tian Xiao Chu. K významu hexagramu a trigramu se pak vrátíme později. 
K měsíci Ohnivého Hada (Ding Si) je potřeba ještě doplnit, že kolizním znamením je Hada (Si) je Kanec (Hai). A ten Vodní Kanec (Gui Hai) například rok 1983, to v tomto měsíci bude mít asi nejtěžší. Jinak Had (Si) patří do kovového rámce Nebeské trojky spolu s Fénixem (You) a Buvolem(Chou), a problematické vztahy má s Tygrem (Yin) a Opicí (Shen). 

Ohnivý Had v roce Zemského Psa

Rok Zemského Psa (Wu Xu) je rokem kdy má Ohnivý Had (Ding Si) dobré postavení. V jeho znamení se projevují příznivé vlivy Hvězdy prosperity a Hvězdy Dračí ctnost, což dávají celému měsíci pozitivní vyznění. Dění kolem vztahů, pak ovlivňuje Hvězda Rudý Fénix, která je příznivá pro nová seznámení, protože dává prostor pro jistou míru koketnosti a toho co označujeme jako letní lásky. Přeje však převážně ženám, protože u mužů se také projevují vlivy Hvězdy, která znamená osamělost nebo opuštěnost. Tedy měsíc přeje více ženskému jemnějšímu přístupu, a tak té rafinovanosti mohou ženy a dívky náležitě využít. 
Pokud byla řeč o roční Hvězdě prosperity, kterou je letos znamení Hada, je v tomto měsíci nejpříhodnější den Buvola. A tak tedy, pokud plánujete nákupy nemovitostí, nebo jiných pro vás důležitých věcí, je příhodné využít v tomto měsíci dny Buvola, které podpoří vás čin. 

Luna v květnu

Pohyb Luny v květnu tohoto roku je nastaven tak že od počátku měsíce jeho světlo ubývá a Nov nastává 15. května. Tím také začne 4 lunární měsíc. Dva dny na to se Luna dostane na své oběžné dráze do Perigea což znamená, že se Luna na své oběžné dráze přiblíží k Zemi a následně na to začne zase „couvat“ a její přitažlivý vliv slábnout. Tohoto jevu se využívá při očistných, detoxikačních a jiných podobných aktivitách. Tedy v pondělí 14.05. 2018 kdy vládne Ohnivý Kůň je příznivý den na očistu. Jak vnitřní, tak vnější, tak je to také vhodný den na začátek diet, půstů a jiných očistných kůr. 
V tyto dny byste se však měli vyhnout zákrokům, které porušují integritu kůže, jako je tetování, různé chirurgické zákroky, anebo trhání zubů, protože při této pozici Luny má krev, stejně jako jiné tekutiny, potřebu vystupovat napovrch a rány se špatně hojí. Pro tento druh činnosti je lepší Lunární odzemí (Apogea), které nastane v sobotu 2.června 2018. 5 dní pře a 5 dní po tomto datu je pak vhodné provádět tyto zákroky, s tím že je vhodné se vyhnout 31.05.2018 jako koliznímu dni. 

Poselství Knihy Proměn

Kniha Proměn (Yi Jing) je svým způsobem základem čínské metafyziky a pracujeme s ní jak v tradiční čínské astrologii, tak v tradičním Feng Shui. Pro měsíc květen máme k dispozici dva základní hexagramy. Prvním je již zmiňovaný hexagram Feng Tian Xiao Chu, jehož název překládáme jako „Péče o malé“ a který nám říká, že pečováním o malé dojdeme úspěchu a že ze západu vidíme husté mraky, ale déšť nepřichází. Poselství tohoto Gua je jasné. Naše očekávání je dobré přizpůsobit situaci a neočekávat velké příjmy a zisky. Je dobré chopit se příležitosti, pokud se objeví hned z počátku, protože o malé se pečuje snáze než o to velké. Také zde můžeme vidět napomenutí, které je stejné s ponaučením v Tao Te Ťingu, které říká, že problémy je dobré řešit pokud jsou malé, protože až narostou, bude jejich řešení daleko náročnější. Podle situace nás to může vést i úvaze že naše zdroje teď nejsou dostatečné i když jsme věnovali všechno úsilí na přípravu. Cítíte v tom všem to umenšení? 
Druhý Hexagram, Di Huo Ming Yi, který bychom přeložili jako „zmenšující se světlo“ nám evokuje západ, kdy slunce zapadá za obzor, ale ještě je světlo. Temnota pomalu přebírá svou vládu nad civilizací. Obrazy jsou mnohé a v praktickém výkladu bychom se mohli uchýlit k upozornění, před lidmi, kteří nejednají čestně a otevřené. Je potřeba mít se na pozoru, být bdělí a připraveni k obraně, pokud to jen bude možné, a proto je prospěšné ukrýt svou moudrost uvnitř, a navenek jednat mírně. Snahy mohou být zpomalovány překážkami, a proto je dobré vybrat si k aktivitám ten správný čas. Dejte si pozor na ty, kteří mají pochybná schémata v jednání i myšlení. Před těmi, kteří se stále jen trápí a nejsou spokojeni s tím co mají. Oni budou v tyto dny těžit ze situací a jím „dá osud za pravdu“, ale jen do času, protože dobrá vůle a čisté srdce nakonec vždy uspějí.

1 komentář:

  1. krasny rozbor...uz se tesim na dalsi skoleni ...a dalsi...a dalsi...

    OdpovědětVymazat