pátek 13. září 2019

Mystérium Třínohé žáby

Nejspíš jste ji už někde viděli. Ropucha, trochu nevzhledná, co sedí na hromadě mincí a ingotů zlata. V puse drží čínskou minci a na zádech má prapodivný obrazec ze sedmi teček. Mnozí tvrdí že je to zaručený magnet na peníze a že bez ní žádné pořádné Feng Shui není. No, pojďme se podívat, co že to je vlastně za tvora, proč ho mnozí spojují s bohatstvím a jak to funguje. 

V čínské mytologii nacházíme opravdu prazvláštní tvory. Kniha Čínské mýty od Anne Birrellové jich přináší opravdu pěknou řádku, od hada s devíti hlavami (Siang Liou), přes devítiocasou lišku, bájného Draka až k Chun-tunovi, což je něco, co má devět nohou, čtyři křídla ale žádnou hlavu. Mezi těmito tvory nacházíme pak dva třínohé. Jedním je třínohý havran a tím druhým třínohá žába. 

Třínohý havran je symbolicky spojen se Sluncem a bývá často vyobrazen právě ve žlutém kruhu, symbolizujícím Slunce. Je snad poslem božské Královny Matky Západu, nebo snad jedním z deseti vnuků Nefritového císaře, kteří hnízdili na Stromu života, a střídali se mezi sebou při vládě nad dnem a nocí. Ta legenda o deseti sluncích (vnucích Nefritového císaře) nemá hezký konec, protože jednoho dne vzlétli všichni havrani naráz a na na Zemi začal ohromný požár od síly jejich paprsků. Božský střelec Chou-i je pak na příkaz jejich dědečka měl zkrotit. Zkrotil je tak, že jich devět pozabíjel. Za to byl odměněn tím že byl vyhnán z božské říše do světa lidí i se svou manželkou, nebeskou vílou Čchang-e. 


A zde někde začíná příběh třínohé žáby. Víla Čchang-e totiž nechtěla přijmout svůj osud, který ji připravil manžel Chou-i. Vynutila si na něm elixír nesmrtelnosti, který musel božský střelec pracně získat od Si-wang-mu (Královny Matky Západu). Získal jen tolik aby mohli oba nabít nesmrtelnost, nikoliv však tolik aby se oba vrátili do říše bohů. No, co naplat, Čchang-e porušila slib, že si elixír vypijí společně při úplňku, a všechen elixír vypila sama. Počala se vznášet na nebesa a aby se ukryla před hněvem svého manžela, ukryla se do nefritového paláce, který na Luně obývá bílý králík. Bílý králík, zde údajně stlouká také pilulky nesmrtelnosti. Jak se svou půvabnou nohou Čchang-e dotkla Luny, proměnila se v třínohou žábu a stala se tak jeho dalším symbolem. 

Jangové Slunce tedy symbolizuje třínohý havran a jinový Měsíc zas třínohá žába. Jinový měsíc je tedy symbolem ženského aspektu a světové strany Západ. Odtud i královna Matka západu. No, a protože je západ spojen s elementem Kov, začíná se nám skládat celý obrázek dohromady. Jinový Kov (Xin) je symbolizován šperky a penězi. Tedy třínohá žába v sobě spojuje symboliku všeho tohoto dohromady. Peníze, ženský aspekt i Lunu. To, co pak má často na zádech je symbolika 7 hvězd Velkého vozu, protože, kupodivu i v čínském hvězdopravectví, je toto souhvězdí známé jako vůz a hraje velmi důležitou roli ve Feng Shui i astrologii. 

Třínohá žába je tedy něčím jako naše podkova štěstí, kterou si mnohdy věšíme na zeď. Je to symbol, který nám má něco připomínat, ale fakticky nám to tyto atributy do života nepřivede. Když už jsme u příměru s podkovou, nabízí se otázka, jak se symbolem třínohé žáby nakládat. Tak primárně to nesouvisí s tradičním Feng Shui, ale je to určitý aspekt čínské lidové symboliky a víry v nadpřirozeno, které je zcela zbytečné řadit k funkčním prvkům ve Feng Shui. Když bych to měl posunout do metafyzické úrovně, tak stejně naši bohové nemluví čínsky a s Čchang-e by si nejspíš nepopovídali. 

Kdo však má kulturu, náboženství a obyčeje Číny rád, nechť si ji pořídí. Obchůdky se suvenýry jsou jich plné. Já sám ji doma mám, jako tzv čajového ducha. To jsou drobné hliněné figurky různých atributů, používaných při slavnostním servírování čaje. Pokud se tedy rozhodnete pro třínohou žábu ve svém interiéru vězte, že byste ji měli umístit tak, aby hleděla na vchod do domu nebo do bytu a zvala tak hojnost k tomu, aby vstoupila dovnitř. Je to podobné jako když podkovu zavěšujeme tak aby tvořila písmenu U, aby z ní štěstí nevypadlo. 

Tak hodně štěstí milí přátelé a čtenáři a věřte, že bohatství a štěstí pramení z jiných věcí, než jsou podkova a žába. A že nic, jako Jihovýchodní roh bohatství neexistuje a pokud budete chtít podpořit svou prosperitu a hojnost, postupujte raději podle tradičního Feng Shui, než podle pověr a mýtů. Energie Nebe a Země jsou faktické a přítomné kdekoliv na světě. A pokud to navíc máte vepsáno v osudu, budou vám jistě Nebe i Země nakloněny.

Žádné komentáře:

Okomentovat