sobota 12. září 2020

Nože - mýty a pověry ve Feng Shui

V tradičním Feng Shui je kuchyň jedním z důležitých míst v rámci domu či bytu, jenž se podrobuje analýze vlivů, které se v ní nacházejí. Pro tzv. “správné Feng Shui” existuje několik jasných pravidel, která se převážně soustředí na vztah živlů (oheň/voda) v této místnosti a pak na směry a Hvězdy v rámci San Yuan metody. 

Bohužel je kvůli pop-ezoterice v myslích lidí také plno mýtů a pověr vzešlých z NewAge přístupů a některé z těchto pověr se pojí právě s kuchyní, konkrétně s noži a jejich zacházením a skladováním. Názor, že “správné Feng Shui” kuchyně se docílí hlavně, nebo také pomocí toho, že nebudou nikde viditelně uskladněny nože, je de facto neškodný, ale mylný. Je neškodný ve svém dopadu, protože ho lze brát jako apel na bezpečnost, což správné uschování nožů v zásuvkách může podpořit, ale je mylný ve svém pohledu na to, proč tomu tak má být, a co stojí za tímto tzv. pravidlem. 

Předně si řekněme, že žádné takové “pravidlo” ve Feng Shui NEEXISUJE, a to ve smyslu “Kniha pravidel správného Feng Shui,” praví že… Tedy pravidlo neexistuje,…ale co když tady je??? Pojďme se podívat na to, proč by tomu tak mělo být a proč tedy takové pravidlo nemůže existovat. 

Nejdřív si řekněme, že chcete-li mít nože uschovány v šuplíku, tak je tam mějte. Není to nic proti ničemu. Stejně tak je můžete mít ve špalku na kuchyňské lince nebo na magnetickém pásu na zdi. Já sám ve své kuchyni mám velké nože ve špalku na kuchyňské lince a malé pohotově k ruce na magnetickém pásu na zdi. Je mi to tak pohodlné a nevnáší to do mojí kuchyně žádné negativní SHA Qi (ša čchi). Proč? Protože nože žádné negativní qi (čchi) nevysílají. Nevysílají tedy ani ty pozitivní. Ona totiž ezoterická představa toho, že nože, ale také další předměty, k nám vysílají svoje energie, je nesprávně chápána a bujnou lidskou představivostí dovedena ad absurdum. 

Pokud by tomu tak bylo, nejspíš bychom nemohli ani vstát z postele, protože na nás (viděno touto optikou) všude číhají negativní SHA Qi energie. Rohy stolů, skříněk, ostré a špičaté tužky, jídelní hůlky (kterými jí víc lidí než příbory), a ty příbory (samozřejmě kromě lžic). Hubičky čajových konviček, rohy knížek volně ložených u postele a desetitisíce dalších rohů, hrotů a šípů. 


Ano, můžeme se na svět kolem sebe dívat optikou teze, že “vše je energie”. Ale proto ještě nebudeme naše ponožky pokládat za stejné s naším psem. Zkuste nechat ponožky aportovat. Ano vše je energie. My, jako živé bytosti, jsme jistým druhem generátoru qi a svým způsobem ji dovedeme ovládat, vysílat a směrovat, ale dovedou to i dveře naší lednice? A dovede to i naše mrtvé tělo? To je totiž také v jistém slova smyslu energie. 

V tradičním Feng Shui se soustředíme na jiný aspekt Qi (čchi), než se snaží ona pop-ezoterika hlásat, a není to pro to, že by mudrcové staré Číny nebyli k energiím kolem sebe vnímaví. Byli, ale dovedli rozlišit podstatné od nepodstatného, důležité od podřadného. Učme se z jejich moudrosti a nenechme se ovládnout démonem bludných představ jen proto, že nějaký rádoby odborník napíše, že podle FENG SHUI je to tak a tak…. Dost často bývají tyto typy příspěvků a rad úplně mimo čas a prostor… Uchovejme si nadhled a selský rozum. 

Žádné komentáře:

Okomentovat