sobota 23. ledna 2021

Tři nejčastější chyby ve Feng Shui

Na bydlení a na to, čemu říkáme domov, se dá dívat z mnoha různých úhlů pohledu. Můžeme pracovat s různými interiérovými styly, můžeme využívat nejnovějších poznatků psychologie prostoru a symboliky lidského těla v prostoru a také můžeme pracovat se systémem tradičního Feng Shui, které je stále oblíbeným tématem, ač mnohdy ne zcela správně pochopeným a dobře aplikovaným učením. Pojďme se v tomto článku podívat na tři nejčastější chyby, které dělají ti, kteří chtějí postupy a poučky Feng Shui aplikovat do svých domovů. 

První chybou, se kterou se můžeme při aplikování pravidel tradičního Feng Shui setkat, je zaměření se na interiér. Mnohdy to vypadá, jako by Feng Shui bylo nějakým druhem bytového designu, který má navozovat meditativní, harmonicky vyvážené prostředí. Bohužel nic není Feng Shui vzdálenější než tato západní představa o něm. Tradiční Feng Shui je velmi komplexní učení o tom, čemu říkáme životní prostředí, o lidech a jejich stavbách v něm a proměnách a vlivech na lidský osud v čase. 

Jde o metafyzické pohledy na to, jak je osud lidí ovlivněn prostředím, ve kterém žijí v daném čase. Tedy jak moc dům nebo byt prospívá nebo blokuje jeho obyvatele. Popřípadě co s tím, pokud lze zjednat nápravu. Proto zaměření se na interiér, snaha o vytvoření harmonického bydlení zcela neodpovídá koncepci tradičního Feng Shui. To totiž sleduje primárně daleko širší oblast, než je samotná ložnice nebo obývák. Než se zkušený praktik bude zabývat ložnicí, bude sledovat kopce, silnice, řeky nebo potoky, okolní stavby a reliéf krajiny, aby porozuměl, jak je dům, kde žijete, usazen do celkového prostředí. Dělá to proto, aby pochopil několik důležitých věcí. 

Tou první je přítomnost životadárné síly Qi v prostředí a její tok. Ona Qi je totiž tím, co nám prospívá, co nám pomáhá a podporuje hojnost a vitalitu. Její dostatek nebo naopak nedostatek je to, co sledujeme, protože není-li jí dost v okolí domu, nebude jí dost ani uvnitř. Odkud by se tam také vzala. A pokud bude chybět, nebudeme prospívat - ani po stránce fyzické, ani po stránce materiální. Proto barvy a doplňky v interiéru tradiční Feng Shui neřeší a bere je velmi okrajově. Protože to podstatné je v něčem jiném. 


Druhou chybou, kterou lidé při aplikaci pouček a pravidel tradičního Feng Shui dělají, je to, že zcela opomíjejí důležitost tradiční čínské astrologie. BaZi, tedy čínský horoskop 4 pilířů, a vůbec celý systém čínské astrologie je jeden ze základních pilířů tradičního Feng Shui a bez dobré znalosti BaZi se nedá tradiční Feng Shui aplikovat. 

Jak už jsem se zmínil výše, je tradiční Feng Shui výsledkem vlivu 4 oblastí. Dvě z nich, tedy lidé a čas, je potřeba číst prostřednictvím symboliky čínské astrologie. Nelze tuto oblast vynechat ani nahradit západním horoskopem. Svým způsobem bychom mohli chápat tradiční Feng Shui jako způsob léčení skrze prostor. Tedy něco v našem životě nefunguje dobře, nebo někde v nějaké oblasti nepřiměřeně ztrácíme, či musíme moc vydávat - sil nebo financí, to už je vedlejší. Pak je možné použít postupy tradičního Feng Shui ke zlepší situace, ale nejdřív potřebujeme vědět, jak máme aktuálně osudové věci nastaveny. Proto potřebujeme analýzu osobního horoskopu. Nejen ono bájné číslo Ming Kua, které je klíčem jen k systému tzv. Letící Hvězdy, ale potřebujeme vědět mnohem víc. Tyto informace nám poskytne právě rozbor tradičního čínského horoskopu BaZi. A následně na to, pokud se tedy rozhodneme k nápravě skrze prostor, tedy například k aktivaci nápomocných Hvězd, je potřeba vědět, kdy tento krok provést. Není dobré dělat takové metafyzické kroky nahodile, kdykoliv. V rámci tradičního Feng Shui je výběr vhodného data základní dovednost, která pomáhá maximalizovat efekt změny. 

Třetí velkou chybou, kterou dělají mnozí z těch, kterým Feng Shui učarovalo, je až nekritické přejímání různých pověr, mýtů a náhledů, které v mnohém s Feng Shui ani nesouvisí. Běžně se tedy můžeme setkat s nekritickou vírou v různé sošky symbolizující aspekty čínské mystiky, v sílu barev například u červené peněženky, či jiné New Age pověry, jako jsou krystaly zavěšené v oknech, obrázky symbolizující pozitivní aspekty a podobně. Někteří z těch lidí pak zcela ztrácí nadhled a zatímco kapří šupinu v peněžence berou s jistou mírou despektu, za červenou barvu peněženky jsou ochotni se pohádat. 

Tento problém je bohužel mnohem hlubší, protože je stále málo kvalitních informací o tradičním Feng Shui, a tak s každou novou knihou nebo novým článkem na téma „ukliďte si s Feng Shui ve svém životě“ roste i nepořádek v informacích o Feng Shui. Lidé stále berou psané slovo za bernou minci a v dobré víře nepředpokládají, že by autor, který o daném tématu psal nebo přednášel, nic moc nevěděl. V této oblasti tomu tak bohužel je. Ač u nás vyšlo na padesát knih s tématem Feng Shui, jen zlomek se dá považovat za dobré knihy. Bohužel je většina těchto knih plná nesprávných informací, které se i kvůli přirozené neochotě čínských znalců tradičního Feng Shui podělit se o toto učení se západním světem, šíří jako mor esoterickou komunitou. Ono falešné Feng Shui založené na mřížce o devíti polích, kdy se jednotlivým polím, a potažmo i oblastem bytu přiřazují určité atributy našich životů, jako je oblast kariéry na severu, bohatství na jihovýchodě a partnerství na jihozápadě, nemá s tradičním Feng Shui nic společného. Tato metoda pohledu na prostor pochází z USA, kde ji v 80. letech prezentoval zakladatel tantrické školy černých klobouků v době, kdy byla New Age na svém vzestupu. 

Tahle falešná verze Feng Shui, které se opírá právě o sílu barev, sošek a všemožných interiérových doplňků, získala kvůli mnoha autorům píšících ony populární Feng Shui publikace nesmírnou popularitu. Přestože není těžké si tyto informace ověřit, stále mnoho lidí pokládá tyto informace za správné. Dnes, v roce 2021 je už situace o hodně jiná než v roce 1980, ale přesto se stále setkáváme s knihami a články, které lidem tvrdí, že podle Feng Shui by měli mít například sošky dvou mandarínských kachniček v ložnici v jihozápadním rohu, a to jim zajistí nehynoucí lásku. Že rostlina označená jako Lucky bambus jim přinese štěstí a tzv. tlustice zase peníze. Že jediná správná barva peněženky je podle Feng Shui červená a mnoho jiných pověr. 
Přesto, že je to vysvětlování trochu donkichotský boj s větrnými mlýny a určitě běh na dlouhou trať, pokládám za důležité o tradičním Feng Shui mluvit a ukazovat jeho podstatu. Protože, podobně jako třeba tradiční čínská medicína, je to úžasný nástroj, kterým lze skrze prostor ve správný čas ovlivnit naše osudy k lepšímu.

Psáno a publikováno v tištěných mediích

Kam dál? Třeba sem na článek Proč ve Feng Shui neusilujeme o Harmonii (ZDE)

1 komentář:

  1. Dobrý den, moc hezký a pravdivý článek, jen netuším, proč BAZI nazýváte 4 pilíře, když BA = číslovka 8, správný název této astrologické je 8 sloupů, mimochodem metody velmi účinné :-). Zdravím a přeji hodně úspěchů na této cestě, snad se postupně podaří bludy vyvrátit. Eva Joachimová

    OdpovědětVymazat