sobota 25. června 2022

Deset otázek o tao sexu - otázka devátá


WEN C' NAVŠTÍVIL krále Weje ze státu Čchi. Král Wej se ptal na Učení tímto způsobem: „Doslechl jsem se, že jsi zběhlý v Učení. Protože jsem vládce státu, nemám čas si poslechnout všechno. Chci slyšet jen pár slov o základech Učení."
Wen C' odpověděl: „Složil jsem tři sta esejů o Učení. Spánek je nejpřednější.“

Král Wej se zeptal: ,,Vysvětli toto: co bych měl jíst před spaním?"
Wen C' odpověděl: ,,Dobré víno a pór." (nejde o víno, jak ho známe my)

Král Wej se optal: ,,Proč doporučuješ pór?"
Wen Č' odpověděl: „Když se naši předkové začali věnovat zemědělství, znali pór jako jedinou trvalou rostlinu, a tak ji za takovou označili. Pór rychle přijímá energii nebes a plně přijímá energii země. Proto když slabí a plaší lidé budou jíst pór, budou silní. Když ho budou jíst lidé, kteří mají slabé oči, budou mít bystrý zrak. Jestliže ho budou jíst lidé, kteří dobře neslyší, budou mít dobrý sluch. Když ho budou jíst celé tři měsíce na jaře, nebudou nemocní a zesílí jim šlachy a kosti. Póru se říká královna bylin."

Král Wej řekl: ,,Dobrá. A proč doporučuješ víno?"
Wen C odpověděl: „Víno je životodárná energie z pěti zrn. Když vstoupí do žaludku, šíří se oběhovým systémem, proniká do fyzické konstrukce a prostupuje ji. Dostává se hluboko do těla a nevyžaduje abys šel spát. Proto je také hybatelem stovky léků."

Král Wej řekl: „Dobrá. Ale něco z toho, co jsi řekl, nesouhlasí. Když lidé, trpící na jaře úplavicí, dostávají pór, proč dostávají vajíčka, a nikoliv víno?"
Wen Č' odpověděl: „Vajíčka jsou také vhodná. Kuřata jsou zvířata jang. Jejich volání za úsvitu je jasné, protože natáhnou krk a roztáhnou křídla. Během tří letních měsíců jsou kuřata stejně jako pór nositeli pozitivní energie (jang). Proto je taoisté jedí."

Král Wej řekl: „Dobrá. A proč doporučuješ spánek?"
Wen C' odpověděl: ,,Spánek není jen lidská činnost. Všichni ptáci, plazi, ryby, obojživelníci a hmyz potřebují k životu potravu a potrava vyžaduje spánek. Spánek umožňuje strávení potravy a rozpouští léky, aby se dostaly do tělesného oběhu. Spánek má pro potravu podobný význam jako oheň pro zlato. Proto jestliže jednu noc nespíš, nevzchopíš se sto dní. Jestliže nestrávíš potravu, jako bys měl míč v břiše. Způsobuje to ochablost a zácpu, rozklad a vyčerpanost. Proto si taoisté váží spánku."

Král Wej řekl: ,,Dobrá. Když vždycky večer a dlouho do noci rád piju, nebudu nemocný?"
Wen C' odpověděl: „Ne, nebudeš. Bud jako ptáci a šelmy. Ti, kteří chodí brzy spát, vstávají časně. Ti, kteří chodí pozdě spát, vstávají pozdě. Obloha zesvětlí, země ztmavne. Taoisté tyto jevy zkoumají, ale více se jimi nezabývají. Energie z potravy se jemně vstřebává a tiše cirkuluje. Během noci je energie vysílána do všech částí těla. Když se řádně posílí všechny části těla, jsi vnitřně pevný a zvnějšku klidný, a tak nedostaneš vyrážku či nádor. Taková je dokonalost Učení."
Král Wej řekl: „Dobrá."


SEX, ZDRAVÝ A DLOUHÝ ŽIVOT - THOMAS CLEARY

Žádné komentáře:

Okomentovat