úterý 14. března 2023

Čas jarní rovnodennosti


Nastal čas, kdy chlad zimy ustupuje a do krajiny přichází teplejší jarní počasí. Slunce na své oběžné dráze stoupá stále výš a zahřívá vše v podnebesí. V kalendáři, ale i v přírodě, nastává jaro. Staré kultury, oproti nám, považovaly mnohdy březen za měsíc, kdy jaro vrcholí, nikoliv začíná, a tak se pojďme podívat na to, co to je za období a jak bychom mohli tento čas využít.

Tak jako má léto svůj vrchol v letním slunovratu, kdy je den nejdelší a noc nejkratší, má jaro svůj vrchol v čase jarní rovnodennosti. Jak už sám název napovídá, den a noc srovnají své síly a vláda tmy a chladu již ustupuje. Svátky jarní rovnodennosti tak dají paní Zimě definitivní vale, což u nás mnohdy lidé symbolicky oslavovali vynášením Morany či Smrtky. Oslavy jarní rovnodennosti jsou svátky prastaré, mající původ v pohanské víře našich předků a dodnes je třeba v keltském kalendáři najdeme jako svátky „Ostara“. 

Vynášení Morany je pak prastarý obyčej, o kterém máme záznamy už ve 14. století, kdy se katolická církev stavěla proti těmto bujarým lidovým zvykům a oslavám a těm, kteří se jich účastnili, měli kněží odepřít účast na svatém přijímání. Dnes se již vynášení Morany v křesťanské komunitě netrestá a jako lidový zvyk se nejčastěji slaví na tzv. Smrtnou neděli, která připadá cca 14 dní před velikonočními svátky.


Pokud bychom tedy chtěli po vzoru našich předků oslavit jaro, je ideální strávit tento čas v přírodě, kde se můžeme těšit z postupně kvetoucích keřů a jiných rostlin a třeba si i kousek toho jara ve formě řezaných květin přinést domů na ozdobu. Je prospěšné před příchodem jarní rovnodennosti provést větší úklid po zimě. Kdy se obrazně vyžene temnota ze všech koutů a do domu či bytu se pustí čerstvé svěží jarní povětří. S úklidem můžete spojit i rituální vykuřování, kdy se během očisty prostoru v dýmu vonných bylin, dřev nebo pryskyřic rozpustí starosti a hádky vzniklé v zimním období, které se mohly v koutech našeho obydlí usadit.

Jaro je spojeno s počátkem věcí a také nového života. Často je v jeho symbolice vajíčko, kuřátko nebo zajíc, který byl kupodivu symbolem plodivé síly jara a tedy vitality a nového života odpradávna. Ne náhodou si ho Hugh Hefner v roce 1953 vybral jako symbol pro svůj lifestyle pánský časopis Playboy. Údajně se v Evropě již v mladší době kamenné objevují hroby, kde byla spolu s těly lidí pohřbena také těla zajíců a podle prof. Thomsona z univerzity v Jižní Karolíně (USA) je v době železné pak už tento zvyk běžný.

Julius Caesar se zas ve svých spisech zmínil o tom, že v Británii místní obyvatelé zajíce s ohledem na své náboženství nejedí, což je tradice, kterou ne úplně všichni dodržují. Symbol zajíce ve starém Řecku doprovázel Afroditu a jejího syna Eróta jako symbol erotické vášně a plození. Východ pak má znamení zajíce jako jednoho ze zvířecích regentů čínského zvěrokruhu a právě jemu přináleží čas jarní rovnodennosti, světová strana východ a tedy element Dřeva. Zajíc je tzv. regentem jara a s tímto znamením je spojena i výrazná sexualita, popřípadě sexuální problémy a kolize (sexuální násilí apod.). Tedy i zde nacházíme tvůrčí, plodivou sílu počátku. Jako by symbolika zajíce a jarní plodivé sexuality byla propojena napříč kulturami. 

Budeme-li v tomto období chtít načerpat něco z energií jara, a tedy dopřát si přísun vitality, jsou jako jídla vhodná ta, kde se objevují ony symboly a energie jara. Je vhodné tedy jíst plody a naklíčená semena, která v sobě mají onu mladou vitální sílu jara. Dejte si naklíčit mungo, čočku nebo hrách na pučálku. Řeřichu, ředkvičku, vojtěšku nebo jinou bylinku a do tvarohu nebo jen tak na chleba s máslem použijte mladé naklíčené rostlinky. Podpoříte tak svoje játra a srdce mladou energií rostlin, protože vám to pomůže vyrovnat se s fenoménem jarní únavy. Podle principů čínské medicíny podpoří játra mírně kyselá chuť. Chuť silně kyselá však játrům naopak škodí. Srdce pak podpoří potraviny s mírně hořkou chutí, kam patří právě ony naklíčené byliny a některé mladé zeleniny mající vyšší podíl hořčin. Jako ideální se pak jeví naše známá čočka na kyselo s nakládanou okurkou a vařeným vejcem. Zde je v symbolice vše, co bychom od takového jarního jídla očekávali.

Čas jarní rovnodennosti připadá letos na pondělí 20. března 2023 na pozdně večerní hodiny. Luna bude jen kousek po přizemí a před novoluním třetího měsíce lunárního kalendáře. Pokud chcete plně využít tento čas a jeho potenciál, doporučuje se kromě oslav svátků jara také otevřít se novým podnětům a proměnit přicházející období na novou etapu ve vašem životě. Novoluní k tomu krásně vybízí a do letního slunovratu zbývá ještě zhruba čtvrt roku – a to je dost času na proměnu starého na nové.

Další článek ZDE

Žádné komentáře:

Okomentovat