pátek 31. března 2023

Duben 2023 pohledem Knihy proměn


Pro duben roku 2023 připadá podle tradiční metodiky počítání hexagramů na časové ose Hexagram Dui Wei Ze, který překládáme jako Jezero nebo Bažina, občas jako Radost – to podle toho, k jakému překladu základního Gua se uchýlíme. Faktem je, že jméno tohoto hexagramu je odvozeno z pojmenování dvou shodných trigramů, ze kterých je složen, čímž patří tento Hexagram k těm specifickým, zdvojeným Hexagramům, protože jak horní, tak dolní trigram je tvořen stejným Gua.

Původní význam trigramu DUI je mluvení, povídání nebo smích, tedy řeči, které jsou veselé nebo přinášejí smích, možná tedy vtip. Proto ona radost. Jezero nad jezerem je tedy obraz jakéhosi sdílení, propojenosti a výměny ve vnějším světě. Věci pod tímto znamením mohou fungovat, pokud dochází ke společnému sdílení, které působí radost. Nikoliv však zábavu bez hranic, pravidel a zásad. Nejde o to někoho potěšit za každou cenu, ale v rámci sdílení si udržet i vlastní čest a tvář. To v konečném důsledku přináší prosperitu.

„Radostný člověk uspěje díky vytrvalosti, protože příznivé výsledky obvykle vycházejí z vytrvalosti.“

Tento hexagram tedy naznačuje, že pod jeho vládou je možné rozvinout bohatství a štěstí. Klíčem k úspěchu bude spolupráce s ostatními. Díky tomu je dobré vyhledávat příležitosti pro navazování společenských a profesních kontaktů. Tato příznivá zpráva však neplatí pro astrologické znamení Psa a Buvola. Psi jsou totiž v tomto měsíci v kolizi a pro Buvoly je zde riziko rozpadu vztahů, neschopnosti nebo nemožnosti spolupráce, v krajním případě až sabotáže a špionáže.


Celý příběh Hexagramu Dui Wei Ze je pak urytý v této proměnlivosti hexagramů a tak vy, kteří chcete zprávy z Yi Jing (Knihy proměn) studovat hlouběji, prostudujte si uvedené proměnné formy Hexagramu 58.

Žádné komentáře:

Okomentovat