úterý 4. dubna 2023

Co se děje v dubnu 2023 na obloze


V předešlém článku jsme se společně dívali na to, co nám o dubnu 2023, který je pod vládou znamení Bing Chen (Ohnivý Drak) říká orákulum Knihy Proměn (Yi Jing). Dnes se v tomto článku podíváme na to co zásadního se děje v dubnu na nebesích pohledem astronomicko-astrologickým. Tedy podíváme se na to jak se točí planety a co z toho dovozujeme. 
Slunce na začátku dubna stojí ještě na konci paláce Černé želvy (14. dům Pi), a pár dnů po začátku měsíce Ohnivého Draka (cca 10. 4. 2023) přejde do prvního domu v západním paláci Bílého tygra. Zde se setká s Jupiterem, který zde na něj již čeká v I. domě celého mega-souhvězdí Bílého tygra. Jejich konjunkci očekáváme 12. 4. 2023. Pár dní s ním pobude a koncem měsíce, zhruba po osmnácti dnech, ho opustí. Svou cestu pak v dubnu zakončí v II. domě Paláce Bílého tygra (16. dům Lou). Během této své cesty bude Slunce vystaveno tzv. hybridnímu zatmění (20. 4. 2023 v 04:12 UTC), které však u nás nebude pozorovatelné. Mohli bychom tedy říct, že první třetina měsíce dubna bude ještě pod vlivem starého a od 10. 4. 2023 by se mohly projevit nadcházející změny naplno.

Palác Bílého tygra se stane pro měsíc duben dost exponovaným palácem vůbec, protože zde svou pouť kromě již zmíněného Jupiteru začne i planeta Vody Merkur (15. dům), planeta Kovu Venuše (17. dům) a planeta Ohně Mars (21. dům). V celkovém výčtu nám pak chybí ještě žlutý Zeměpán Saturn, který sedí a sedět zůstane v V. domě paláce Černé želvy. Drtivá většina z nebeských těles leží v západním, kovovém paláci Bílého tygra. Mnohé z nich tam ještě zůstanou a malý jang (planetu Mars) vystřídá velký jang, tedy Slunce. Merkur pak začne být retrográdní, tzn. že zhruba od novoluní 4. lunárního měsíce obrátí směr svého pohybu a bude couvat, což mu vydrží do půlky května.

Planeta Merkur je v čínské kosmologii spojena s elementem Voda, také se severem v rámci světových stran, se zimou v rámci čtyř ročních období a s ledvinami co do pěti orgánů „cang“.

Jeho čínské jméno se obtížně překládá, ale má vztah ke znamení Chien, jehož regentem je Drak, a které je spojeno s ranní dobou 7:00–9:00 hod. Odtud a díky svému vzhledu má také vztah k označení Jitřní Hvězda, ale v Čou-li jsou tímto slovem označeny planety obecně a také zatmění.

Merkur je spojen se soudy a soudním procesem. Je tedy mimo jiné původcem trestů při špatných rozhodnutích. Od něj pochází moudrá a správná rozhodnutí – a pokud se nachází ve IV. domě paláce Rudého ptáka, stává se Nebeským zapisovatelem, tedy historikem. Duch této planety je však zobrazován jako žena.

Pokud se tedy planeta stane couvající (retrográdní), lidé pod jejím vlivem neslyší na argumenty a dělají hloupá rozhodnutí. Studium a zkoušky budou neúspěšné a vládnout bude pošetilost a klam.

Luna pak den po začátku vlády Ohnivého Draka předvede úplněk třetího letošního měsíce, měsíce „dřímot“, jehož symbolem bývala broskev. Možná proto, že by tento úplněk měl být růžový jako broskve. Spolu s počátkem vlády měsíce Ohnivého Draka se v Číně bude slavit svátek čistoty a jasu, což je jistá obdoba našich jarních svátků, kdy se také chodí navštěvovat hroby předků a mnoho lidí cestovalo a cestuje za svými rodinami – podobně jako na svátky nového roku.

V první polovině dubna se bude Luna přibližovat k naší zemi a vrcholná fáze přizemí nastává 16. 4. 2023, kdy bude zároveň v jednom domě s planetou Saturn. Polovina dubna tak není tedy ideální k lékařským zákrokům, kde teče krev (operace, trhání zubů atd.). Luna narušuje gravitační pole Země a krev a všechny obecně tekutiny mají tendenci vystupovat na povrch. Tím pádem jde o dobré období na odvodnění a pro diety. Ideální astrologická konstelace pro počátek těchto akcí je 17. 4. 2023.

Hybridní zatmění, které nás čeká v dubnu 2023

Dne 20. dubna 2023 nastane nezvyklé hybridní zatmění Slunce – k takovým zatměním dochází přibližně jednou za deset let. Hybridní zatmění se na své dráze mění z prstencového na úplné, a naopak. Přechod bude bohužel viditelný pouze na vzdálených místech v Indickém a Tichém oceánu. Jižní část Indického oceánu, části Antarktidy, většina Austrálie, Indonésie, Filipíny, většina Oceánie, jihovýchodní Asie a západní část Tichého oceánu uvidí alespoň částečné zatmění. U nás, jak jsem již psal, nebude pozorovatelné. Zatmění Slunce se nejčastěji dotýkají vládců a těch ve vůdčím postavení. Primárně ovlivňují životy těch, kteří ho mohou spatřit ale i když u nás nebude viditelné, bude zajímavé sledovat jaké dopady bude mít na vůdčí osobnosti v politice a ekonomice, ale nejen tam. 

A jednu romantickou zajímavost na konec. 22. 4. 2023 vrcholí meteorický roj Lyrid (20.-25. duben), dobře pozorovatelný ze severní polokoule. Bude mít cca 15 meteoritů do hodiny, nejlépe k vidění po půlnoci místního času. Tak si udělejte čas a jděte se podívat.


Žádné komentáře:

Okomentovat